Apel Ministerstwa Zdrowia w związku z koronawirusem

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, i mają takie objawy jak m.in. podwyższona temperatura, kaszel, złe samopoczucie, bóle mięśni, powinny zgłosić się na oddział zakaźny.


W takim przypadku należy zgłosić się do najbliższego szpitala posiadającego oddział zakaźny.

Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajduje się tutaj.

Istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach.

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. Ministerstwo podkreśla, że dotychczas w Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

Ministerstwo przypomina, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Należy również pamiętać, że grypy również nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów grypowych takich jak:

    temperatura ciała powyżej 38℃;
    ogólne złe samopoczucie;
    bóle mięśni i stawów;
    kaszel, katar, duszność

 zaleca się wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.


źródło: Ministerstwo Zdrowia