Wyższa składka zdrowotna od rodziców, którzy odmawiają obowiązkowego szczepienia swoich dzieci?

Lekarze i prawnicy zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Prawa Medycznego (PTPM) proponują, by podwyższyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne tym rodzicom, którzy odmawiają obowiązkowego szczepienia swoich dzieci.

- Odmowa korzystania z obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci to świadome zwiększenie ryzyka określonych chorób zakaźnych i ich powikłań, a tym samym zwiększenie wydatków na leczenie finansowane ze środków publicznych - wyjaśnia dr Marcin Mikos z PTPM. Zdaniem zrzeszonych w PTPM prawników podwyższenie składki dla takich rodziców nie byłoby naruszeniem konstytucyjnego prawa obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Postulat przekazano obecnym na 7. Ogólnopolskim Kongresie Prawa Medycznego: Rzecznikowi Praw Pacjenta, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia. Kongres rozpoczął się w Krakowie 4 grudnia.

Uczestnicy kongresu rozmawiać będą ponadto o bieżących problemach prawnych w relacjach lekarz - pacjent. W czasie kongresu, w którym uczestniczą także prokuratorzy, analizowana będzie działalność specjalnych wydziałów ds. błędów medycznych utworzonych przez ministra sprawiedliwości w 2016 roku w części prokuratur w kraju.

W konferencji bierze udział ponad 200 lekarzy, prawników, dyrektorów szpitali oraz ekspertów z całej Polski.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl