SMSY będą przypominać o terminie badania lub konsultacji lekarskiej

Od lipca 2019 roku Narodowy Fundusz Zdrowia ma za pomocą SMS-ów przypominać pacjentom o terminie badania czy konsultacji medycznej.

Jak wynika z ankiet otrzymanych od świadczeniodawców, na Mazowszu na badania i konsultacje nie zgłasza się średnio 8,5 proc. pacjentów, w lubuskim -14 proc. a w podkarpackim - 13 proc. – informuje Centrala NFZ.
By ograniczyć ten problem, NFZ wysyłał SMS-em powiadomienia o zbliżających się terminach wizyt do pacjentów ośmiu oddziałów: dolnośląskiego, lubuskiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
W efekcie takich działań część oddziałów oświadczyła, że po uruchomieniu tej usługi mniej pacjentów nie zgłosiło się na wizytę w ustalonym terminie bez wcześniejszego poinformowania świadczeniodawcy, że z niej rezygnują. Jeśli to zrobią, jest szansa, że lekarz zyska czas na przyjęcie kolejnego pacjenta i skrócą się kolejki do specjalistów.
Oddziały NFZ wysyłały SMS-y od września do grudnia 2016 r. (z wyjątkiem warmińsko-mazurskiego, który zaczął wykonywać tę usługę w styczniu 2017 r.).
Ministerstwo Zdrowia oceniło pozytywnie efekty pilotażu tego rozwiązania i zdecydowało, że takie SMS-y mają być wysyłane do wszystkich pacjentów od lipca następnego roku.
Testowane rozwiązanie bazowało na danych przekazywanych do Funduszu przez placówki medyczne i nie wymagało z ich strony dodatkowego nakładu pracy. Od pacjenta wymaga jedynie podania numeru telefonu komórkowego przy rejestracji.

źródło: www.rynekzdrowia.pl