Zmiany w kalendarzu szczepień na rok 2019

Nie ma jeszcze ostatecznej wersji kalendarza szczepień na rok 2019. Minister Zdrowia Jarosław Pinkas zapowiada dwie ważne zmiany, ale ma ich być więcej. Obecnie wszystkie dzieci objęte są kalendarzem szczepień obowiązkowych.

Szczepienie przeciw gruźlicy

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki przeciw gruźlicy podawano w pierwszej dobie po urodzeniu. Od 2019 roku szczepionka przeciwko gruźlicy pozostanie obowiązkowa. Wystarczy jednak szczepienie przed wypisaniem dziecka ze szpitala. To duża zmiana dla tych maluchów, które muszą zostać w szpitalu dłużej z powodu stanu zdrowia czy wcześniactwa. Minister podkreślił, że jest przeciwny całkowitej rezygnacji z obowiązkowego szczepienia przeciwko tej chorobie lub przesuwaniu szczepienia na późniejszy termin. Głównymi argumentami są nadal wysoka zachorowalność, szczególnie na wschodzie kraju i migracja z Ukrainy, w której wiele osób jest nieszczepionych. – Zachorowanie noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne – powiedział szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce

W 2018 roku:

- 1. dawka między 13. i 15. miesiącem życia

- 2. dawka przypominająca: 10. rok życia


W tym przypadku zmiany dotyczą przesunięcia wieku przy II dawce. Pierwsza dawka musi zostać podana w 13. miesiącu życia, a druga gdy dziecko ma 6 lat. Dzieci, które obecnie skończyły 6 lat, zostaną zaszczepione jak dotychczas – czyli w wieku 10 lat.

Inne zmiany w kalendarzu szczepień 2019

Ministerstwo Zdrowia planuje kolejne zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak najpewniej nie zostaną one wprowadzone w przyszłym roku. Chodzi o wprowadzenie do kalendarza kolejnych szczepień, które dziś są dodatkowymi: szczepienia przeciw rotawirusom, meningokokom, HPV, a także szczepionek przeciwko różyczce dla dziewcząt w 19. roku życia, by chronić je przed tą chorobą w trakcie ciąży.

źródło: mamadu.pl