Do pediatry jednak bez skierowania

Ministerstwo Zdrowia wycofa się prawdopodobnie z niektórych zmian planowanych w podstawowej opiece zdrowotnej i m.in. przywróci lekarzy pediatrów do pracy w POZ.
1 lutego zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), przygotowanego w resorcie zdrowia. Część lekarzy, Rzecznik Praw Dziecka oraz niektórzy posłowie zakwestionowali zarówno kompleksowość, jak i wysoką jakość POZ po projektowanych zmianach. Chodzi o pediatrów, którzy nie zostali uwzględnieni jako lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
RPD Marek Michalak od początku alarmował, że znacząco przyczyni się to do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci. Protest zgłosiło również Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Ministerstwo Zdrowia, które przez trzy tygodnie milczało w tej kwestii, ostatnio wysyła sygnały, że pediatrzy nadal będą mogli być lekarzami pierwszego kontaktu.

Rzeczniczka ministra zdrowia Milena Kruszewska zapewnia, że przepisy projektowanej ustawy o POZ zostaną w odpowiedni sposób skorygowane, w uzgodnieniu ze wszystkimi środowiskami, po zakończeniu konsultacji publicznych. Resort zdrowia zapewnia, że dzieci nie zostaną pozbawione opieki lekarzy pediatrów.

źródło: rynekzdrowia.pl