Filmowe adaptacje lektur szkolnych dla dzieci niewidzących i niesłyszących

ADAPTER  to pierwsze kino w sieci z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, dostępne za darmo, bez logowania. Jedyne niezbędne narzędzie do oglądania filmów to internet. W tym roku na ADAPTERZE  pojawiła się także edukacja filmowa dla wszystkich, szczególnie uczniów z dysfunkcjami słuchu i wzroku.

ADAPTER w Szkole to projekt przeznaczony dla szkół, który zaangażuje ośrodki szkolno-wychowawcze w edukację filmową i otwieranie polskiej kinematografii. Z projektu mogą korzystać wszystkie szkoły, w szczególności dla niewidomych i niesłyszących dzieci. Wśród tytułów obecnie jest 10 adaptacji filmowych lektur szkolnych.

Oprócz filmów na ADAPTERZE  znajdują się materiały edukacyjne. Są to fotosy z audiodeskrypcją i napisami, słownik pojęć filmowych oraz scenariusze do lekcji, podczas których uczniowie w grupach wykonają ciekawe zadania.

Uczniowie wykonane zadania będą publikować na facebooku: "Chcemy w ten sposób pokazać im, że lekcje mogą być atrakcyjne, a wymienianie wspólnych doświadczeń na portalu społecznościowym może łączyć młodzież pełnosprawną i niepełnosprawną z całej Polski" – mówi Justyna Mańkowska z Fundacji KATARYNKA.

Przez rok ADAPTER  zdobył już stałych widzów, którzy na nowe filmy czekają w każdy czwartek o godz. 20:00

Strona internetowa: adapter.pl/wszkole/

Facebook:  www.facebook.com/adapterwszkole

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz ze środków PFRON, a także środków Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Partnerzy: Filmoteka Narodowa, Inicjatywa Napisy Plus, Edukacja Filmowa, Fundacja Venae Artis

źródło: Fundacja Katarynka