Dobra kultury dostępne dla wszystkich

Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnia filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe w wersjach opracowanych dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. 

Baza zawiera ponad 3500 darmowych plików audio i wideo (98% katalogu), a wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. Dostęp do nich nie wymaga logowania.  W bazie NINATEKI znajdują się jak dotąd:

  • 124 transkrypcje, czyli zapisy ścieżki dźwiękowej dla osób niesłyszących;
  • 10 tłumaczeń migowych, wybranych we współpracy z nauczycielami;
  • 16 audiodeskrypcji, czyli specjalnie przygotowane opisy dla osób niewidomych.

Ponadto strona jest w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych (łatwa nawigacja za pomocą klawiatury oraz wersja z podwyższonym kontrastem).

Jednocześnie część portalu - NINATEKA EDU - to pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce, będąca zbiorem materiałów audiowizualnych stanowiących świetne wprowadzenie w świat mediów, filmu, animacji, kultury i sztuki, a także gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli i ćwiczenia. Są to materiały całkowicie bezpłatne, ale dostępne jedynie po rejestracji. 

ninateka.pl

opracowała Joanna Kuczyńska