Ruchoma proteza dłoni wydrukowana w 3D

Projektanci działający w ramach otwartej pracowni druku 3D PriPla we Wrocławiu, wydrukowali i wykonali ruchomą protezę dłoni dla ośmioletniej dziewczynki. Projekt jest żywym przykładem na to, że technologia 3D ma ogromny potencjał i dzięki tej technice życie wielu osób może zmienić się na lepsze.

PriPla jest jednym z pierwszych w Polsce otwartym punktem z drukarką 3D dostępną dla wszystkich, działającym w ramach Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej PANATO. Na początku sierpnia do pracowni zgłosił się tata ośmioletniej Julii, która urodziła się z niewykształconą lewą dłonią. Ojciec dziewczynki zwrócił się z zapytaniem do projektantów czy są oni w stanie wydrukować i złożyć protezę, którą znalazł w internecie jako projekt Open Source. Chciał, aby jego córeczka miała jak najbardziej normalne życie i żeby wada, którą posiada jej nie stygmatyzowała. Link do projektu o otwartej licencji, który może pobrać każdy i wydrukować protezę na swojej drukarce lub zlecić wydruk: http://www.thingiverse.com/thing:261462/#made.

Protezy dłoni dla dzieci mają bardzo wysokie ceny, a czas oczekiwania na nie jest długi. Co więcej – dostępne na rynku protezy stanowią nieruchome imitacje dłoni, przypominające wyglądem rękę manekina. Dodatkowo, gdy dziecko rośnie, konieczna jest wymiana protezy, co niesie za sobą kolejne koszty, stanowiące duże obciążenie finansowe dla rodziców. Aktualny stan rzeczy nie pozwala na polepszenie jakości życia dzieci z tego typu wadami.

Proteza, którą wydrukowano w PriPla jest ruchoma, nadgarstek dziewczynki jest jednocześnie dźwignią zaciskania palców. Projektanci samodzielnie opracowali system rzepów do modelu, pozwalający indywidualnie dopasować protezę do dłoni Julii.

Od kilku tygodni Julia nosi protezę, testując jej użytkowość (wykonując za jej pomocą wszelkie czynności). Dziewczynka jest zadowolona z dotychczasowych efektów, co niezmiernie cieszy projektantów, ponieważ intencją całego przedsięwzięcia jest to, aby proteza była funkcjonalna i spełniała swoje zadanie.

Obecnie prowadzone są prace nad drugą wersją protezy dla Julii, którą na bazie wcześniejszego projektu projektanci chcą usprawnić.

Artykuł pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl

Autor: Organizatorzy

Streszczenie: Joanna Kuczyńska