Wybierz sekcję
Prawidłowy rozwój dziecka w wieku 0-3 lat
Wiedza na temat prawidłowego rozwoju dziecka jest szczególnie cennym narzędziem. Bądźmy pilnymi obserwatorami naszych dzieci – rodzice, przebywając z dzieckiem najdłużej w ciągu dnia, często jako pierwsi dostrzegają niepokojące objawy.
Całościowe zaburzenia rozwoju
Całościowe zaburzenia rozwoju (CZR) to grupa wrodzonych zaburzeń pojawiających się we wczesnym dzieciństwie, powodujących znaczne utrudnienia w rozwoju dziecka i jego funkcjonowaniu w społeczeństwie, takie jak:
- autyzm dziecięcy
- autyzm atypowy
- zespół Aspergera
- zespół Retta
- dziecięce zaburzenia dezintegracyjne
Choroby wchodzące w skład CZR są nieuleczalne, ale przy wczesnym rozpoznaniu można dostosować edukację dziecka do jego potrzeb, tym samym znacznie ułatwiając mu rozwój zdolności społecznych i językowych. Brak wczesnej diagnozy i terapii, a tym samym odpowiedniej pomocy, może doprowadzić do niepełnosprawności intelektualnej.
Spektrum autyzmu to bardzo niejednolita pod każdym względem grupa zaburzeń. Można je zdiagnozować u dziecka do 3. roku życia, choć u każdej osoby objawy uzewnętrzniają się inaczej. Jako charakterystyczne należy wskazać trzy kluczowe symptomy:
- zaburzenia wzorców komunikacji społecznej,
- zaburzenia budowania
relacji z otoczeniem,
- zaburzenia wzorów aktywności i zainteresowań.
Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie obok raka, cukrzycy i AIDS.
opracowała Joanna Kuczyńska