Alpaki w rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci

Alpaki są wykorzystywane do rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych w Centrum Zooterapii przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w kampusie uczelni w Kielnarowej. Jest to jedyna uczelniana hodowla tych zwierząt w Polsce.
Bardzo popularna na zachodzie Europy alpakoterapia sprawdza się szczególnie u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym i z problemami emocjonalnymi oraz ruchowymi. „Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci bardzo przyjemny. Wyselekcjonowaliśmy kilka sztuk, które będą służyć w zooterapii” – powiedziała PAP rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna. Alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymagało odpowiedniego treningu, dobrej znajomości zachowania zwierząt i cierpliwości. Centrum prowadzi też zooterapię z udziałem konia, kota i psa. W centrum prowadzone też są lekcje edukacyjne o zwierzętach, zielone szkoły, minizoo, turnusy rehabilitacyjne, pikniki dla rodzin, obozy jeździeckie oraz nauka jazdy konnej. Zajęcia praktyczne prowadzą doświadczeni instruktorzy i trenerzy zwierząt. Centrum jest także wyposażone w odpowiednią dla osób niepełnosprawnych infrastrukturę. „Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną i skuteczną formą usprawniania psychoruchowego jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych m.in. w mózgowym porażeniu dziecięcym, autyzmie dziecięcym, zespole Downa i u dzieci z upośledzeniem umysłowym” – podkreśliła szefowa Centrum Zooterapii Daria Sawaryn.
Uczelnia od nowego roku akademickiego wprowadzi też specjalność zooterapia na kierunku studiów fizjoterapia. Będą mogli z niej korzystać także studenci innych kierunków i osoby z zewnątrz. Na zajęciach studenci nabędą wiedzę i umiejętności praktyczne w pracy: hipoterapeuty (terapia z koniem), felinoterapeuty (terapia z kotem), dogoterapeuty (terapia z psem) oraz alpakoterapeuty (terapia z alpaką). Uczelnia będzie też prowadzić badania w uczelnianym Laboratorium Badań nad Alpakami. Prace badawcze skoncentrują się na opracowaniu odpowiedniej metody żywienia alpak, która zapewni jak najlepszy rozwój zwierząt, by wykształciły runo o najwyższych parametrach.
Alpaki to zwierzęta wielbłądowate. Dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które, w odróżnieniu od wełny owczej, nie wywołuje swędzenia. Jest też kilkakrotnie od niej cieplejsze i lżejsze, a także hipoalergiczne. Hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska - odchody zwierząt bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin. Występują w 22 naturalnych kolorach, z których każdy może być w kilku odcieniach. Ze względu na fakt, że ich runo nie wymaga farbowania, uznawane jest za ekologiczne.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała, zdjęcie: Wikipedia