Wybierz sekcję

Rozwój dziecka w wieku 0-3 latMetody rehabilitacji i wspomagania rozwojuCałościowe zaburzenia rozwojuZaburzenia genetyczneZaburzenia psychosomatyczneDysfunkcje sensoryczneWychowanie dzieckaDziecko w podróżyStrefa dietetyka
» Poradnik nt. żywienia małych dzieci Instytutu Matki i Dziecka» Prawidłowa dieta podczas laktacji» Prawidłowy jadłospis mamy karmiącej piersią» Żywienie dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa» Zdrowa dieta dla mądrej głowy?» Małe dzieci jedzą za dużo soli i cukru» Wczesne doświadczenia smakowe kształtują pociąg do soli» Ryby w diecie małych dzieci mogą zmniejszać ryzyko astmy» Dziecko z cukrzycą w szkole» Maluchy jedzące rękami żywią się zdrowiej» Barwny talerz dla niejadka» Przy wspólnym stole więcej warzyw i owoców» "Moje dziecko nie je warzyw" - jak przekonać dzieci do zdrowych nawyków żywieniowych?» Rodzinne posiłki oduczają dzieci kapryszenia nad talerzem» Jedzenie razem z rodziną chroni dzieci przed otyłością» Wpływ telewizji na otyłość przedszkolaków» Stłuszczenie wątroby u otyłych dzieci związane z wariantem genu» Otyłość dzieci źródłem problemów psychicznych i rozwojowych» Dzieci zbyt długo karmione z butelki są zagrożone otyłością» Niecofanie czasu na zimę może pomóc w walce z otyłością dzieci» Alkohol w ciąży» Dieta ciężarnej wpływać może nawet na... przyszłe wnuki» Ryzyko otyłości i cukrzycy zaczyna kształtować się już w łonie matki» Cukrzyca i otyłość matki mogą sprzyjać autyzmowi» Otyłość mamy wpływa na rozwój mózgu wcześniaka» Dieta restrykcyjna dla dziecka z ADHD» Tuczące ftalany» Programy zapobiegające otyłości pod lupą» Kwas foliowy dla zdrowia dziecka» Dzieci matek cierpiących na migreny częściej mają kolki

Dieta ciężarnej wpływać może nawet na... przyszłe wnuki

Chociaż kod genetyczny zapisany w komórkach takich bliźniąt jest jednakowy, to w ciągu całego życia pod wpływem różnych czynników informacja z DNA może być uwalniana w różny sposób. To sprawia, że z czasem bliźnięta zaczynają się od siebie różnić.

Dieta ciężarnej może wpływać nie tylko na jej potomstwo, ale również na jej wnuczęta. Ma to związek ze zmianami, jakie zachodzą w strukturze DNA pod wpływem różnych czynników środowiskowych - mówi o tym w rozmowie z PAP dr hab. Monika Kaczmarek. Bliźnięta jednojajowe, chociaż są do siebie bardzo podobne, nie są identyczne - mogą różnić się zachowaniem, czy cierpieć na różne choroby. Dr hab. Monika Kaczmarek z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wyjaśnia, że chociaż kod genetyczny zapisany w komórkach takich bliźniąt jest jednakowy, to w ciągu całego życia pod wpływem różnych czynników informacja z DNA może być uwalniana w różny sposób. To sprawia, że z czasem bliźnięta zaczynają się od siebie różnić.

Modyfikacjami chemicznymi, jakim podlega nasza genom w ciągu całego życia, zajmuje się epigenetyka. Dr Kaczmarek opowiada, że czynniki takie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska lub nieodpowiednia dieta sprawiają, że w naszych komórkach mogą gromadzić się substancje modyfikujące białka histonowe lub DNA. "Nie chodzi o zmianę sekwencji DNA, a o zmianę jego struktury, upakowanie, dostępność dla czynników transkrypcyjnych" - komentuje badaczka. Dodaje, że w komórkach zaczynają powstawać białka, które dotychczas nie były produkowane, a inne białka mogą przestać być syntetyzowane. Prowadzić to może do zmian w funkcjonowaniu organizmu i niekiedy przyczynić się do rozwoju chorób. Monika Kaczmarek wyjaśnia, że niekorzystny tryb życia może prowadzić do modyfikacji struktury DNA nie tylko w komórkach danego osobnika, ale - w przypadku ciężarnych lub karmiących samic - nawet u jego dzieci czy wnuków. Badaczka z IRZiBŻ PAN wykonywała badania na myszach, w których samice podczas laktacji poddawała restrykcyjnej diecie. Okazuje się, że nawet jeśli młode odżywiały się prawidłowo w późniejszym okresie, głód matki podczas laktacji wpływał na rozwój potomstwa. Myszy takie później osiągały dojrzałość płciową i miały szereg innych zaburzeń rozwojowych. Co ciekawe, efekty niedożywienia karmiących samic były zauważalne jeszcze w drugim pokoleniu - u wnuków. Okazuje się bowiem, że czynniki środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego zaczynają działać na komórki rozrodcze już w życiu płodowym - wyjaśnia badaczka. "Oocyty, które w przyszłości dadzą początek kolejnemu pokoleniu, obecne są przed narodzeniem się samicy - podczas jej życia płodowego" - przypomniała rozmówczyni z PAP. Dlatego samica będąc w ciąży lub podczas laktacji ma wpływ nie tylko na rozwój swoich dzieci, ale jeśli spodziewa się córki - ma w pewnym sensie wpływ na programowanie swoich wnucząt. „Wyniki badań ostatnich 5 lat wskazują również na zaangażowanie diety ojców w programowanie otyłości oraz innych chorób metabolicznych u potomstwa” – dodaje badaczka. Chociaż wniosków z badań epigenetycznych na myszach nie można przełożyć bezpośrednio na człowieka, to są jednak prace, które wskazują, że również u ludzi skutki głodu rodziców odczuwać mogą i kolejne pokolenia. Świadczą o tym wyniki badań przeprowadzonych w Holandii po II wojnie światowej. Jak opowiada Monika Kaczmarek, pod koniec wojny wielomilionowy obszar zachodniej Holandii okupowany przez wojska niemieckie nie miał zapasów żywności, a braki zaopatrzenia spowodowały głód, który odcisnął trwałe piętno nie tylko w świadomości mieszkańcu tych holenderskich prowincji, ale również na kondycji zdrowotnej kolejnych pokoleń.

Zdaniem badaczki z IRZiBŻ PAN przyszłe mamy powinny mieć na względzie to, że ich styl życia może mieć długofalowe skutki. "Na pewno odchudzanie podczas ciąży czy karmienia piersią nie jest dobrym pomysłem" - stwierdza badaczka.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl