Basen - jak uniknąć infekcji

Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie. Aby oswoić dziecko z pływaniem i regułami zachowania w wodzie, aby zabawy były bezpieczne, niekoniecznie trzeba czekać kilka lat. Najlepszy wiek na początek zabaw z pływaniem to kilka miesięcy.

Dzięki regularnym i wcześnie zapoczątkowanym wizytom na pływalni dziecko ma szansę oswoić się z wodą. To bardzo ważne i cenne. Na naukę pływania przyjdzie jeszcze czas, ale będzie ona o wiele dla dziecka łatwiejsza i przyjemniejsza, jeśli wcześniej przyzwyczaimy do przebywania w wodzie, dzięki czemu nie będzie się jej bało, a czas spędzony na pluskaniu będzie uważało za świetną zabawę.

Zabawy na basenie mają poza tym wiele innych zalet. Przebywanie w wodzie sprzyja hartowaniu organizmu, zwiększa wydolność układu krwionośnego i oddechowego. Pluskanie się w wodzie i zabawy – a także nauka pływania i samo pływanie wpływają korzystnie na postawę i koordynację ruchów, pomagają równomiernie rozwijać mięśnie. To też doskonała okazja na zrobienie czegoś razem z dzieckiem – towarzyszeniu maluchowi całą rodziną i wspieranie go w zdobywaniu nowych, fascynujących doświadczeń.

Niestety, są i minusy. Na pływalniach przebywa sporo ludzi, dlatego też dzieci o niższej odporności łatwo mogą nabawić się na nich infekcji np. układu oddechowego. Chlorowana woda może podrażnić delikatną skórę i oczy niemowląt i małych dzieci – na początku lepiej jest wybierać baseny z wodą ozonowaną. Połykanie przez dziecko dużej ilości wody z basenu może stać się przyczyną biegunek. Kontakt z wodą może też spowodować zapalenie spojówek lub obrzęk śluzówki nosa. Na pływalni można też nabawić się infekcji dróg moczowo-płciowych, zarazić się opryszczką, rzęsistkiem lub grzybicą skóry.

Wszystko to nie oznacza wcale, że powinniśmy zrezygnować ze spędzania z dzieckiem czasu na basenie. Powinno jednak nas skłonić do starannego wyboru pływalni i dokładnego sprawdzenia panujących na niej warunków. Nie wstydźmy się poprosić obsługi o wgląd w wyniki badań wody. Sprawdźmy warunki higieniczne w szatniach, pod prysznicami i na samym basenie. Dowiedzmy się, czy obowiązkowe jest noszenie czepków i jakie zasady dotyczą małych dzieci (najczęściej niemowlęta muszą nosić specjalne kąpielowe pieluszki). Skontrolujmy, czy pływalnia posiada szatnie rodzinne, czy nie będziemy mieć problemu z wymyciem lub przewinięciem dziecka, czy w pomieszczeniach tych nie ma przeciągów i nie jest za zimno. Sprawdźmy temperaturę wody – dla dzieci do 6 miesiąca życia powinna mieć ok. 35 stopni C, dla starszych dzieci 30-32 stopnie.

Aby uniknąć infekcji dróg oddechowych dziecko zaraz po wyjściu z wody należy owinąć w szlafrok lub duży ręcznik oraz jak najszybciej wysuszyć mokre włosy i przetrzeć uszy. Warto, aby dziecko przed wyjściem na zewnątrz odczekało chwilę i napiło się czegoś ciepłego. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w małe buteleczki soli fizjologicznej i po zabawach na basenie zakropić dziecku oczy – pozwoli to je oczyścić. Pamiętajmy, żeby po wyjściu z basenu dokładnie umyć dziecko pod prysznicem – to z kolei zmniejszy ryzyko podrażnień skóry.

Kiedy lepiej zrezygnować z basenu?

  • po wizycie na basenie dziecko ma załzawione, czerwone oczy, a podrażnienie przechodzi w zapalenie spojówek (możliwe, że pomoże zmiana pływalni);
  • dziecko ma skłonności do nawracających infekcji ucha zewnętrznego lub niedawno przeszło taką infekcję;
  • dziecko jest alergikiem i po wizytach na basenie nasilają się zmiany skórne (może pomóc zmiana basenu na taki, w którym woda jest ozonowana, a nie chlorowana).

Pamiętajmy też o najważniejszym – niezależnie od wieku dziecka i od tego, ilu jest na basenie ratowników – nie spuszczajmy malucha z oka i ani na chwilę nie zostawiajmy samego.

oprac. DA