2 kwietnia - Światowy Dzień Autyzmu


W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem. Jeden na trzystu Polaków cierpi na tę chorobę. Co roku 2 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na niebiesko rozbłyśnie z tej okazji Stadion Wrocław.

Jeden na 150 Europejczyków dotknięty jest autyzmem. Według Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 procent społeczeństwa. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja "Light It Up Blue", której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu" jest obchodzona od 2011 roku. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.

źródło: www.wroclaw.pl