Wyższy zasiłek pielęgnacyjny

Jak zapowiedział premier Donald Tusk, od kwietnia br. zasiłek pielęgnacyjny dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy sprawują nad nimi całodobową opiekę ma wzrosnąć o 200 zł. Zwiększenie to ma obowiązywać do końca 2013 r. W perspektywie 5 lat to świadczenie ma osiągnąć pułap płacy minimalnej.
Premier podkreślił, że rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy ze względu na konieczność całodobowej opieki zmuszeni są zrezygnować z podjęcia pracy zawodowej, „powinni otrzymywać taką pomoc finansową od państwa, która będzie przynajmniej w jakiejś części ekwiwalentem wynagrodzenia w pracy zawodowej”.

– To nie jest dużo pieniędzy dla takiej rodziny, ale to jest radykalny wzrost w porównaniu do tego, czym dzisiaj dysponuje – powiedział Tusk. Dodał, że w Polsce nie istnieje system z precyzyjnymi kryteriami uzależniającymi kwotę zasiłku od stopnia niepełnosprawności dziecka. – Nad takim systemem będziemy pracowali – powiedział.

Z zapowiadanej od kwietnia podwyżki o 200 zł skorzysta – jak powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz – ok. 95 tys. osób, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne.

Obecnie rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują z tytułu tego świadczenia 620 zł.
oprac. DA
źródło: gazeta.pl, tvpparlament.pl