Rumień nagły, czyli trzydniówka

Zdrowe i aktywne dziecko nagle, bez żadnego ostrzeżenia, „rozkłada” wysoka gorączka. To może być rumień nagły, zwany też trzydniówką – choroba wirusowa, która nie ominie większości dzieci do 3 roku życia. 
Mimo gwałtownego początku – to jedna z łagodniejszych chorób wieku dziecięcego. Powoduje ją wirus human herpesvirus 6. Charakteryzuje się tym, że często dopiero po jej przejściu można ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że była to właśnie trzydniówka.

Objawy

Pierwszym objawem trzydniówki, którego przeoczyć nie sposób, jest nagły skok temperatury u dziecka. Gorączka może sięgać nawet 39-40 stopni C. Charakterystyczne jest to, że podwyższonej temperaturze nie towarzyszą żadne inne objawy – i jeśli gorączka zostanie obniżona odpowiednimi preparatami, dziecko jest pogodne, aktywne i nie sprawia wrażenia chorego.

Wysoka temperatura utrzymuje się najczęściej przez trzy dni (stąd też potoczna nazwa choroby), rzadziej trwa do pięciu dni. Po ustąpieniu gorączki na ciele dziecka występuje czerwona wysypka. Plamki są małe, czerwone, nie mają charakteru wysiękowego i ogarniają głównie tułów i szyję, znacznie rzadziej ręce, nogi i twarz dziecka. W momencie wystąpienia gorączki dziecko przestaje zarażać innych. Wysypka znika samoistnie po kilkunastu godzinach od pojawienia się.

W przebiegu choroby może wystąpić ponadto lekkie powiększenie węzłów chłonnych i słaby nieżyt gardła oraz katar, sporadycznie również biegunka. Jednak większość dzieci poza podwyższoną  temperaturą nie wykazuje żadnych symptomów choroby.

Leczenie


Przebieg choroby jest zazwyczaj łagodny i nie niesie ze sobą groźby powikłań, chociaż warto skonsultować stan dziecka z lekarzem – na pewno w momencie, w którym temperatura dziecka nie spada pomimo stosowania preparatów przeciwgorączkowych.

Ze względu na podwyższoną temperaturę trzeba obserwować stan dziecka, podawać więcej napojów oraz lekkostrawne posiłki, w razie potrzeby stosować preparaty przeciwgorączkowe oraz np. zimne kompresy. U dzieci mających skłonności do drgawek gorączkowych konieczna jest szczególna ostrożność, aby nie dopuścić do nagłego skoku ciepłoty ciała, który może się skończyć atakiem drgawek.
Wysypka występująca przy trzydniówce nie ma charakteru wysiękowego i nie ma konieczności stosowania maści lub innych środków o działaniu zewnętrznym.

oprac. DA