Pływanie - samo zdrowie i lepsze szanse na rozwój

Pływanie nie od wczoraj jest uznawane za jedną z bardzo efektywnych metod rehabilitacji. Przebywanie w wodzie równomiernie rozwija mięśnie, uczy koordynacji i świadomości własnego ciała. Kontakt z wodą jest dobry nie tylko dla dzieci z różnorodnymi problemami. Także dla dzieci zdrowych będzie doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu oraz wsparciem dla ich wszechstronnego rozwoju.
Dzieci, które bardzo wcześnie zaczynają naukę pływania, wyprzedzają swoich rówieśników w rozwoju umiejętności przydatnych później w przedszkolu i szkole, np. wymagającej koordynacji i sprawności ruchowej dłoni - odkryli naukowcy z Australii.

Naukowcy z australijskiego Griffith Institute for Educational Research odkryli, że dzieci, które bardzo wcześnie zaczęły naukę pływania, nie tylko szybciej robiły postępy w ogólnym rozwoju, ale mają również o wiele lepiej rozwinięte umiejetności wymagające koordynacji ruchowej oraz sprawności manualnej dłoni. Ich przewagę widać było też w wielu zadaniach wymagających sprawności matematycznej. Sprawniej posługiwały się też językiem. Badaniu poddano systematycznie przez trzy lata 7 tysięcy dzieci z Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych w wieku do 5 lat. Dodatkowo intensywnie badano też 180 dzieci, kiedy miały po 3, 4 i 5 lat.

- Wiele z tych umiejętności pomaga później małym dzieciom w przejściu do kontekstu związanego z formalną nauką, kiedy idą do przedszkola albo szkoły - zauważa główna autorka badania, prof. Robyn Jorgensen. - Nauka pływania na pewno ułatwi dzieciom rozpoczęcie edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Autorzy badania zwracają uwagę, że wykazane różnice pomiędzy małymi pływakami a grupą dzieci niepływających są wyraźne niezależnie od sytuacji społeczno-ekonomicznej czy płci badanych. Szczegółowy raport z badań znajduje się na stronie

http://www.griffith.edu.au/__data/assets/pdf_file/0019/470251/early-year-swim-interim-report-2012.pdf

oprac. DA
Źródło: PAP - Nauka w Polsce