8 listopada - Dzień Zdrowego Śniadania

Eksperci przypominają: pierwsze śniadanie jest dla dzieci najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. 8 listopada w Polsce po raz drugi będzie obchodzony Dzień Zdrowego Śniadania.
- Pierwsze śniadanie jest dlatego tak ważne, bo po przespanej nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli dziecko nie zje porannego posiłku, może się on dodatkowo obniżyć. Upośledza to funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu i wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości” – powiedziała PAP prof. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) w Warszawie. Jej zdaniem niepokojące są wyniki międzynarodowych badań nad zachowaniami zdrowotnymi dzieci i młodzieży, w których uczestniczy również Polska. Wskazują one, że ciągle rośnie odsetek dzieci i nastolatków niejedzących śniadań.

Koordynatorem tych badań w Polsce jest dr Joanna Mazur z IMiD w Warszawie. Dane z 2010 r. są niepokojące. Co czwarte dziecko w wieku 6-11 lat nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. A im starsi uczniowie, tym odsetek niejedzących śniadań jest wyższy. Dotyczy to zwłaszcza dziewcząt. Z badań przeprowadzonych w kwietniu 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Banków Żywności i firmy Danone wynika, że 220 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu. Około 130 tys. uczniów jest niedożywionych.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania zainicjował w 2007 r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania się. Z badań wynika, że uczniowie, którzy spożywają prawidłowo skomponowane śniadanie szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów i uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną.Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości.

oprac. DA

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl