Nadwaga u dzieci zwiększa ryzyko kamicy żółciowej

Coraz powszechniejsza otyłość staje się dużym problemem społecznym. Na nadwagę i choroby z nią związane cierpią nie tylko dorośli - coraz częściej dotyczą one także dzieci. Amerykańscy naukowcy opublikowali w “Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition” wyniki badania dowodzącego, że dzieci i nastolatki z nadwagą są dwukrotnie bardziej narażone na kamicę żółciową niż ich rówieśnicy ważący prawidłowo.
Naukowcy z Kaiser Permanentne Southern California w Pasadenie przeanalizowali informacje z elektronicznych kart zdrowia ponad 510 tys. dzieci w wieku 10-19 lat. Okazało się, że umiarkowana otyłość zwiększała ryzyko kamicy żółciowej czterokrotnie, a skrajna otyłość – aż sześciokrotnie. Związek otyłości z wystąpieniem kamicy był silniejszy u dziewczynek niż u chłopców.

Ze względu na coraz powszechniejszą otyłość u dzieci, rodzicom i pediatrom zaleca się obserwowanie, czy u dzieci z nadwagą nie występują objawy kamicy żółciowej. Zalicza się do nich przede wszystkim tzw. kolkę żółciową, która charakteryzuje się napadem bólu pod prawym żebrem, zazwyczaj po ciężkostrawnym posiłku. Większość objawów jest jednak mało charakterystyczna, jak np. nudności, wzdęcia, niesmak i uczucie goryczy w ustach, ucisk pod prawym żebrem. Nieleczona kamica może prowadzić do żółtaczki mechanicznej i stanu zapalnego trzustki, a w konsekwencji nawet do zgonu.

oprac. DA
Źródło: PAP - Nauka w Polsce