Palenie papierosów przez ciężarną matkę zwiększa ryzyko astmy u dziecka

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety spodziewające się dziecka powinny rzucić palenie - palenie powoduje wzrost zagrożenia poronieniem, porodem przedwczesnym, zaburzeniami przepływów przez łożysko, a także niską masę urodzeniową noworodka i wiele poważnych wad wrodzonych. Szwedzcy naukowcy udowodnili, że dzieci matek, które paliły w ciąży, są także bardziej zagrożone astmą.

Istnieje wiele badań wskazujących na powiązanie biernego palenia u dzieci z ryzykiem zachorowania na astmę. Jednak ze względu na trudność odseparowania wpływu biernego palenia po porodzie od wpływu palenia w czasie ciąży na nienarodzone jeszcze dziecko nie było dotąd jasne, czy związek taki istnieje i jest ewidentny. Grupie szwedzkich naukowców z z Instytutu Karolinska w Sztokholmie udało się jednak zebrać dostatecznie liczną grupę dzieci - 735, których matki paliły w czasie ciąży, a rzuciły nałóg po porodzie.  Wyniki badań są zatrważające.

Dzieci z badanej grupy miały 2-3 razy częściej astmę, która wystąpiła u nich do 6. roku życia, niż dzieci, których matki nie paliły w czasie ciąży. Ponadto, nawet palenie tylko w pierwszym trymestrze ciąży zwiększało ryzyko wystąpienia astmy.

oprac. DA

Źródło: PAP - Nauka w Polsce