Aaaaaa, kotki dwa – o łóżeczkach dziecięcych

Noworodek potrafi przesypiać nawet 20 godzin na dobę. Choć z miesiąca na miesiąc czas snu będzie się skracał i dziecko coraz częściej będzie bawiło się i obserwowało otoczenie – musimy ze szczególną starannością wybrać łóżeczko, w którym nasze dziecko będzie spędzało początkowo znaczną część dnia – i które będzie mu służyć najprawdopodobniej do 2. roku życia.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj posłania wybierzemy, w wyborze kierujmy się zawsze bezpieczeństwem dziecka, które będzie z niego korzystać. Poszczególne elementy muszą być dobrze dopasowane, kanty zaokrąglone, powierzchnia gładka, a cały mebel solidny i stabilny. Najlepsze są mebelki z litego drewna – dają gwarancję większej solidności. Zwróćmy też uwagę na farby, których użyto do pokrycia mebla – powinny one być bezpieczne dla dziecka. Nie minie kilka miesięcy, a nasze dziecko wypróbuje na nim swoje pierwsze ząbki.

Kołyska


Dla noworodka i małego niemowlęcia, które jeszcze nie pełza ani nie raczkuje można zakupić kołyskę. Zaznaczmy, że jest to dodatkowe wyposażenie i nie zastąpi standardowego łóżeczka. Posłuży dziecku przez kilka pierwszych miesięcy życia, dopóki nie stanie się ruchliwe. Możliwe też, przy niektórych mniejszych rozmiarowo kołyskach, że zanim dziecko zacznie pełzać, po prostu z niego wyrośnie.
Kołyska może okazać się dobrą, a nawet niezastąpioną pomocą przy usypianiu noworodka. Rytmiczne, delikatne bujanie uspokaja dziecko. Podobnego huśtania doświadczało ono w życiu płodowym, kiedy kołysał je każdy ruch matki.

Łóżeczko

To nieodzowny element każdej dziecięcej wyprawki, pierwszy własny kąt naszego dziecka na świecie. Niezależnie od tego, czy dziecko będzie miało swój własny pokój, czy też planujemy urządzić mu kącik np. w naszej sypialni, wybierzmy starannie ten pierwszy mebelek dla niemowlęcia, aby był bezpieczny i funkcjonalny.
Dostępne na rynku łóżeczka dziecięce mają najczęściej rozmiary 120x60 i 140x70 cm. Te większe mogą po rozłożeniu służyć jako tapczan dla większego dziecka. Zwróćmy uwagę na szczebelki - przerwy między nimi nie powinny być mniejsze niż 2,5 cm, ani większe niż 6 cm, aby dziecko kręcąc się przez sen nie mogło tam zaklinować ręki lub nogi. Szerokość krótszego boku łóżka nie powinna być mniejsza niż 60 cm – to zapewni dziecku dość miejsca na swobodną zmianę pozycji.
Ząbkujące dziecko najpewniej będzie gryzło kanty i szczebelki – upewnijmy się, że lakier i farby nie są toksyczne i posiadają certyfikaty bezpieczeństwa. Niektórzy producenci dodatkowo zabezpieczają kanty łóżeczek miękkimi gryzakami, jest to dobre rozwiązanie.
Dużym udogodnieniem dla rodziców jest możliwość regulacji poziomu dna łóżeczka – najczęściej dwupoziomowa, choć zdarzają się tez modele z trzystopniowym poziomem regulacji. Pozwoli to oszczędzić kręgosłup rodzica – dla noworodka i małego niemowlęcia ustawiamy poziom na skrajnie wysoki, dzięki temu nie musimy pochylać się nad szczebelkami prawie do samej podłogi, kiedy chcemy wyjąć lub ułożyć dziecko w łóżeczku. Kiedy dziecko zaczyna pełzać, zmieniamy poziom na niższy, dzięki czemu ruchliwe już niemowlę może spać bezpiecznie. W pierwszych miesiącach życia dziecka sprawdza się też dostępna w niektórych modelach opcja opuszczania szerszego boku łóżeczka, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do dziecka.
Część z nas może pamiętać, jak dawniej rozwiązywano problem umożliwienia chodzącemu już dziecku samodzielnego wyjścia z łóżeczka – wyciągano jeden lub dwa szczebelki. Obecnie nie musimy stosować takich partyzanckich sposobów – po prostu wybierzmy model, w którym fabrycznie umożliwiono nam usunięcie jednego z boków łóżeczka (stabilność konstrukcji zabezpiecza w tym momencie montowana przy materacu długa listwa).
Dla wielu rodziców, zwłaszcza tych, którzy są mocno ograniczeni metrażem, dobrym rozwiązaniem są modele łóżeczek z dodatkowym wyposażeniem – obszernymi szufladami oraz przewijakiem, który można zamontować na górze łóżeczka.
Warto również zaopatrzyć się w kilka (będziemy je często prać, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka) bawełnianych ochraniaczy, które sznurkami mocujemy na szczebelkach po wewnętrznej stronie łóżeczka. Zabezpieczają one dodatkowo przed zaklinowaniem się ręki lub nogi między szczebelkami, dzięki nim również dziecko, przekręcając się w nocy, nie natrafi na zimne drewno szczebelków i nie wybudzi się z tego powodu. Grubsze, wypychane jak poduszki ochraniacze sprawdzą się także u starszych dzieci – można się o nie wygodnie oprzeć np. podczas czytania bajek do snu.
Niektórzy rodzice za zasadny uznają także zakup baldachimu do łóżeczka. Zacieniając twarz dziecka, tworzy on zaciszny kącik na czas snu i pomaga, jeśli rodzice przebywają stale w tym samym pomieszczeniu. Dziecko nie powinno jednak przebywać pod nim stale i w czasie, kiedy nie śpi – ogranicza po prostu dopływ bodźców i nie pozwala na obserwowanie świata. Jeśli decydujemy się na zamontowanie baldachimu – pamiętajmy, by często go prać. W załomach tkaniny zbiera się kurz, a jego duże nagromadzenie nad głową naszego dziecka na pewno nie jest zdrowe.
Jeśli mieszkamy w pobliżu zbiorników wodnych może się okazać, że konieczna będzie natomiast moskitiera, która uchroni śpiące dziecko przed wszędobylskimi komarami.

Materac

Materac jest najważniejszą częścią łóżeczka – od niego zależy, czy naszemu maluchowi będzie się spało wygodnie. Powinien być twardy – położone na nim dziecko nie może zapadać się w głąb. Rozmiarowo powinien być dobrany idealnie do wymiarów łóżeczka. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany materac. Na rynku dostępne są materace z atestowanego lateksu – jest to materiał uważany za najlepszy dla dziecka. Otrzymywany jest z połączenia naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego z syntetycznym lateksem. Chociaż bardzo trwały, jest jednocześnie elastyczny, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała będąc jednocześnie odpornym na odkształcenia. Materace lateksowe posiadają system otworów, umożliwiających cyrkulację powietrza. Ponieważ posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, lateks jest wskazywany jako najlepsza opcja dla dzieci z problemami alergicznymi.
Dobrym wyborem jest też materac z naturalnego włókna kokosowego. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, jest lekki i przewiewny, a przy tym antyalergiczny. Dobrze pochłania wydzielany pot. Często spotyka się materace, w których jedna strona jest wykonana z włókna kokosowego, a druga z łuski gryczanej. Łuska gryczana także ma właściwości antyalergiczne, a materace nią wypełnione stosuje się wspomagająco przy leczeniu wad postawy.

Pościel

Dla noworodka warto zakupić rożek. Zawinięty w niego maluch będzie się czuł bezpiecznie jak w brzuchu mamy. W późniejszym okresie rożek – już rozwinięty – może przez jakiś czas pełnić rolę kołderki.
Pamiętajmy, że noworodek i małe niemowlę powinno spać z głową płasko położoną na materacu. Poduszka, która dla dorosłych wydaje się koniecznym elementem wygodnego snu w łóżku, dla niemowlęcia jest po prostu zbędna i znacząco ogranicza mu możliwość ruchu. Te nieborne i nieskoordynowane ruchy są natomiast bardzo ważne – pozwalają dziecku, które początkowo spędza przecież w łóżeczku znaczną część doby, na ćwiczenie mięśni i koordynacji ruchów. Poduszka znacznie je ogranicza, może prowadzić do nieprawidłowego napinania mięśni szyi i grzbietu i w konsekwencji do asymetrycznych ułożeń głowy. Jeśli poduszka jest zbyt duża i oprócz głowy podpiera także górną część pleców dziecka i ogranicza pracę mięśni brzucha i powoduje nienaturalne odginanie tułowia do tyłu. Niektóre dzieci bardzo chętnie śpią na brzuchu – dla nich zwłaszcza poduszka może nawet stanowić zagrożenie zdrowia i życia.
Dla noworodków i małych dzieci poduszki są więc zbędna – starszemu, rocznemu dziecku możemy włożyć do łóżeczka małą, płaską poduszkę, tzw. naleśnik.
Są jednak schorzenia, w których zaleca się podkładanie poduszki także młodszym niemowlętom. Należy do nich refluks żołądkowo-przełykowy. Dzięki nieznacznemu podwyższeniu głowy (specjalne poduszki z klinem) łatwiej będzie ograniczyć cofanie się treści żołądkowych do przełyku, zabezpieczy to też dziecko przed możliwością zakrztuszenia się przy ulewaniu. Nieznaczne podwyższenie głowy może też pomóc przy przejściowych problemach z oddychaniem spowodowanych katarem.

Zabawki

Ozdabiając i wyposażając łóżeczko dziecka w dodatkowe akcesoria i zabawki pamiętajmy o jednym – łóżeczko jest miejscem odpoczynku i wyciszenia. Nie przesadzajmy z liczbą zabawek i ostrymi kolorami – będą one niepotrzebnie rozpraszać malucha.

oprac. Dagmara Adwentowska