Archiwum
Zanieczyszczenie oczu chemikaliami - co robić?
W kontakcie z wrażliwą gałką oczną środki chemiczne mogą spowodować nieodwracalne szkody. Dlatego ważna jest natychmiastowa i właściwa reakcja rodziców czy opiekunów.
Pierwszą i najważniejszą czynnością jest wypłukanie oka bieżącą letnią wodą – powinno trwać około 20 minut. Jeśli płuczemy oko pod kranem, należy zwrócić uwagę na to, by strumień wody nie był zbyt silny i nie spowodował uszkodzenia oka. W czasie płukania dziecko może siedzieć lub leżeć, a rodzic powinien pilnować, by powieki były otwarte.
Jeśli to możliwe, dziecko w trakcie płukania powinno obracać gałkę oczną w różne strony, aby umożliwić wodzie dotarcie do wszystkich zakamarków, gdzie mogą znajdować się resztki chemikaliów. Można też posłużyć się specjalnymi preparatami do płukania oczu, dostępnymi w aptekach. Jeśli jest z nami ktoś jeszcze, poprośmy go natychmiast, by wezwał lekarza, jeśli nie – zróbmy to sami po wypłukaniu oka.
Szkodliwe dla oczu substancje chemiczne zawiera wiele środków używanych w gospodarstwie domowym: proszki i płyny do udrażniania rur, środki do czyszczenia grilla i piekarników, płyny do prania dywanów i wykładzin, odwapniacze, płyny dezynfekujące do WC, a także na przykład roztwory proszków do prania. Najlepiej przechowywać je tak, by małe dzieci nie miały do nich dostępu i w ten sposób zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia oczu.
Oprac. AJ