Informatyka w rehabilitacji dzieci

Studenci Politechniki Gdańskiej z zespołu Sigma stworzyli program - animowanego ludzika, który wykonuje proste ruchy, zachęcając do ich powtarzania dzieci z porażeniem mózgowym. To rozwiązanie znalazło się w polskim finale studenckiego technologicznego konkursu Imagine Cup.

- Cała zabawa polega na tym, że stworzyliśmy wirtualnego awatara - animowanego ludzika wykonującego proste ruchy na ekranie komputera - opowiada Paweł Lipiec, student I roku informatyki II stopnia i członek zespołu Sigma. - Naśladując awatara dzieci jednocześnie bawią się i ćwiczą.
Paweł Lipiec podkreśla, że aplikacja kładzie nacisk zarówno na terapię poznawczą, jak i ruchową. Pozwala naśladować postać lub wejść w interakcję - np. wyświetlić dwa obrazki zwierząt - lwa i krowy, którym towarzyszą właściwe im odgłosy. Dziecko wskazuje ręką w powietrzu, które ze zwierząt się odezwało. Jeśli wskaże prawidłowo, dostaje brawa.

Zdaniem Ewy Lewandowskiej, rehabilitantki z Przedszkola nr 77 w Gdańsku, które testowało oprogramowanie, technologia informacyjna w rehabilitacji i edukacji dzieci niepełnosprawnych odgrywa niesamowitą rolę. - Jest bardzo motywująca dla dzieci, poprawia ich koncentrację, wytrzymałość i zdolność do osiągania zamierzonych efektów - mówi Lewandowska.

Aplikacja posiada też część dla terapeuty, który może według własnego planu zarządzać informacją o dzieciach, planować terapię, odtworzyć nagranie filmowe i obserwować postępy.

Testowana w tej chwili aplikacja jest stosunkowo łatwo dostępna. Każdy, kto ma w domu komputer i kupi specjalny czujnik ruchu, może korzystać z różnego typu gier ruchowych. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: http://www.pg.gda.pl/?kat=aktualnosci&id=3155

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
oprac. DA