Wrocławski Teatr Lalek

Wyjście z dzieckiem na spektakl do Wrocławskiego Teatru Lalek może być dla niego wspaniałym przeżyciem i okazją do bezpośredniego kontaktu ze sztuką.

Wrocławski Teatr Lalek jest jednym z najprężniej działających teatrów na Dolnym Śląsku i co warto podkreślić, pierwszym wrocławskim teatrem pod względem liczby widzów. Teatr mieści się w budynku przy pl. Teatralnym 4, ma ponadto stałą scenę we Wrocławskim Parku Wodnym oraz mobilną scenę plenerową - Bajkobus.  
Priorytetami Wrocławskiego Lalek są: misja edukacyjna i wychodzenie z działaniami teatralnymi do widza - poza budynek, w przestrzeń miejską. Publiczność Wrocławskiego Teatru Lalek stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli.
Teatr ma bogaty repertuar, od adaptacji kanonicznych utworów literatury dziecięcej: „Och, Emil” Astrid Lindgren, „Konik Garbusek” Piotra Jerszowa, baśni o Pięknej i Bestii, Czerwonym Kapturku, Kopciuszku; po nowoczesne spektakle, powstałe w oparciu o współczesne sztuki napisane specjalnie dla Wrocławskiego Teatru Lalek.

Wyjście do widza umożliwia Bajkobus -mobilna scena teatralna będąca miniaturową wersją budynku Teatru. Wewnątrz Bajkobusu znajdują się dwie niezależne sceny lalkowe dające ogromne możliwości inscenizacyjne. Umożliwia on granie w każdych warunkach, gdyż jest w pełni niezależny technicznie.

„Sztuka czytania” to cykl wydarzeń stworzony w oparciu o nowatorską familijną formułę teatralną – po spektaklu dla dzieci dorośli oglądają spektakl przeznaczony dla nich, a maluchy pod opieką aktorów i pedagogów udają się na warsztaty plastyczne lub teatralne.Część spektakli w ramach cyklu „Sztuka czytania” została nagrana, jako słuchowiska.

Opisują działalność teatru nie sposób pominąć Chóru Wrocławskiego Teatru Lalek. Powstał on we wrześniu 2008, początkowo jednak przybrał formę zajęć wokalnych z elementami rytmiki i zajęć teatralnych. Dopiero od września 2010 roku są to zajęcia skoncentrowane na kształceniu głosu i słuchu u dzieci. W skład chóru wchodzą zarówno dziewczynki jak i chłopcy w wieku od 7 do 15 lat. Nabór do chóru jest prowadzony w ciągu całego sezonu artystycznego, dzięki czemu chór cały czas się rozwija i powiększa.
Chór powstał, aby tworzyć profesjonalną oprawę wokalną i muzyczną do przedsięwzięć teatralnych Wrocławskiego Teatru Lalek, oraz reprezentować go na festiwalach, koncertach i konkursach chóralnych, odbywających się w kraju i za granicą. Z kolei dla dzieci śpiewanie w chórze jest szansą na przeżycie muzycznej przygody, doskonalenie swojego głosu przy wsparciu profesjonalistów a także stwarza okazje do poznania ciekawych ludzi i funkcjonowania teatru od podszewki.

Wrocławski Teatr Lalek jest zarówno dostępny dla dzieci z niepełnosprawnością w rozumieniu braku barier architektonicznych, jak i otwarty i przyjaźnie nastawiony do wszystkich dzieci. Dowodem może być między innymi współpraca Teatru Lalek z Fundacją Promyk Słońca, która zaowocowała stworzeniem warsztatów muzycznych dla dzieci z niepełnosprawnością. Warsztaty odbywały się w listopadzie i grudniu, a ich finałem był wspólny występ dzieci niepełnosprawnych w „Pastorałce” 10 grudnia 2011 roku u boku aktorów i dziecięcego chóru Teatru Lalek.

Wrocławski Teatr Lalek
pl.Teatralny 4
50-051 Wrocław
Tel.(71) 335 49 01
www.teatrlalek.wroclaw.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON