Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum mieści się w przedwojennym budynku poczty. Niestety, aby dostać się do części gdzie jest winda, trzeba pokonać schody. Mimo to uważam, że zasługuje ono na szczególną uwagę ze względu na politykę wobec dzieci z niepełnosprawnością.

Muzeum gości zarówno dzieci niewidome - dla których wyciąga z gablot i magazynów przeróżne ciekawe eksponaty (model dyliżansu pocztowego, wytłaczane znaczki pocztowe z Butanu) jak i niesłyszące - jest osoba, która tłumaczy na język migowy. Jest też otwarte na dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dla wszystkich  dzieci bez względu na stan zdrowia i wiek prowadzone są różnorodne warsztaty dostosowane do ich wieku i możliwości. Wszystkie zatrudnione tam osoby, które miałam możliwość poznać są bardzo otwarte i życzliwie nastawione.


Oferta edukacyjna muzeum obejmuje całoroczne lekcje muzealne: Projekt znaczka pocztowego- warsztaty plastyczne; Droga listu-nauka adresowania przesyłek; Od tam-tamu do telefonu komórkowego. Nowością jest Podróż z listem - gra planszowa w rozmiarze XXL, jest to wyścig przez epoki, przy okazji którego można się wiele nauczyć i świetnie bawić, może w nią grać jednocześnie do 30 dzieci. W ofercie są też warsztaty dla przedszkolaków zakończone zajęciami plastycznymi.

Muzeum organizuje także konkursy plastyczne: np. na „Projekt kartki pocztowej o tematyce świątecznej”. W jedną niedzielę w miesiącu organizowane są bezpłatne warsztaty (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna). Duże imprezy to np. Noc Muzeów (maj), Festiwal Listów (wrzesień).
Dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp do muzeum.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
ul. Z. Krasińskiego 1  
50-954 Wrocław
www.muzeum.wroclaw.pl

Czynne:

pn. 10-15
Śr. 10-17
Cz.-Sob. 10-15
Ndz. 11-16(wstęp wolny)
Wt.- nieczynne.

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON