Czas wolny

Parki, ogrody, place zabaw i centra multimedialne - czyli udany przepis na dobrą zabawę!
articleFoto

Bajkowy Ogród Staromiejski

Jest we Wrocławiu takie miejsce, w którym – chociaż to centrum – można odpocząć pod drzewami w ciszy i spokoju przy szmerze fontanny. Można pozwolić trzylatkowi biegać po trawniku bez strachu, że oprócz kasztanów czy żołędzi znajdzie kawałek rozbitej butelki. Na dzieci czeka tam karuzela i plac zabaw... ale to naprawdę nie jest koniec atrakcji!
To miejsce to Ogród Staromiejski na tyłach Teatru Lalek – i jest to obecnie bez wątpienia jedno z najbezpieczniejszych, komfortowych i pięknie przygotowanych miejsc dla dzieci we Wrocławiu, a jednocześnie – ważny punkt na kulturalnej mapie Wrocławia, który wart jest tego, by odwiedził go każdy rodzic z dzieckiem. Ci, którzy pamiętają park przed przebudową twierdzą jednym głosem – zmienił się nie do poznania i są to zmiany na lepsze.

Karuzela retro i plac zabaw

Sercem ogrodu jest nowoczesny i kolorowy plac zabaw. Został wyłożony specjalną miękką gumą, która złagodzi upadek – a o te podczas zabawy przecież nietrudno. Sprzęty są kolorowe, nowe i bezpieczne, dostosowane do różnego wieku dzieci. Dla najmłodszych – piaskownica, dla starszych zjeżdżalnie z miniścianą wspinaczkową i huśtawki różnego typu. Nawet guma wyścielająca plac – pofałdowana czarno-biała szachownica – może być świetnym miejscem do zabawy. Uwaga – panie na wysokich obcasach nie mogą chodzić po placu zabaw, dlatego lepiej wyposażyć się na spacer po parku w płaskie obuwie. Plac zabaw jest oddzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem.

Wielką atrakcją dla dzieci jest piękna francuska karuzela w stylu retro, stylizowana na dziewiętnastowieczną. Konie (tak – to taka karuzela starego typu, z uśmiechniętymi białymi rumakami i karetą) mkną wkoło pod wizerunkami najpiękniejszych zabytków Wrocławia.

Coś dla siebie znajdą też mali miłośnicy przyrody. Park z tak długą historią ma oczywiście sporo cennych drzew, w tym trzy pomniki przyrody: dwa miłorzęby i wielki wiązowiec zachodni. Wśród pięknie utrzymanej i pielęgnowanej zieleni stanęła też pięknie kuta woliera. Zadomowili się w niej niezwykli mieszkańcy – egzotyczne ptaki z wrocławskiego zoo, między innymi bażant złoty i papugi.

Dzięki Teatrowi Lalek odbudowano też dziewiętnastowieczną fontannę – słynnego chłopca z łabędziem. To jedna z kopii dzieła Teodora Kalidego z 1834 roku. Otoczona kamiennymi ławami z piaskowca daje chwilę wytchnienia podczas lata w mieście.

Imprezy i porady

Park jest nie tylko miejscem wytchnienia od gwaru miasta. Nowością jest połączenie go z budynkiem Teatru Lalek, na którego letniej scenie i w samym ogrodzie odbywa się wiele atrakcyjnych występów. Cały teren parku przystosowano do organizacji imprez kulturalnych. W Ogrodzie Staromiejskim odbywają się koncerty i przedstawienia. Dzięki nowoczesnemu systemowi nagłaśniającemu, kilometrom schowanych pod powierzchnią alejek kabli każdy dźwięk czy słowo aktora są doskonale słyszalne.
Na parkowej tzw. białej ławeczce w każdą niedzielę dyżurują wybitni lekarze, którzy udzielają darmowych porad medycznych.

Bezpieczny i piękny park

W wyniku gruntownego remontu w 2010 roku parkowi przywrócono jego historyczny, XIX-wieczny układ. Otacza go wysokie, ażurowe ogrodzenie. Wybrukowane alejki zachęcają do spacerów. Park jest czynny w sezonie letnim od kwietnia do października, w godzinach 10-20. Na zimę zostaje zamknięty, a jego stali lokatorzy – bażanty i papugi z woliery – wracają do wrocławskiego zoo. Całodobowa ochrona, monitoring oraz zamykanie bramy na noc chronią ogród przed wandalami. Do parku nie wolno wprowadzać psów. Dzięki temu możemy być spokojni, że dziecko w trakcie zabawy nie pokaleczy się szkłem z rozbitej butelki lub nie pobrudzi się psimi odchodami, które nagminnie zalegają trawniki w parkach publicznych. Ze względów bezpieczeństwa po terenie ogrodu nie wolno też jeździć rowerem.

Ogród Staromiejski jest jedną z najbezpieczniejszą – i bez wątpienia najpiękniejszą – enklawą dla dzieci we Wrocławiu. Korzystanie z jego atrakcji jest darmowe. Minusem jest brak toalet, bezpośrednio w parku trzeba szukać na zewnątrz, oraz to... że ogród jest jeden i niewielki. Liczba zainteresowanych spędzeniem tu czasu rodziców z dziećmi jest duża, i w letnie weekendy dwuhektarowy ogród czasami wręcz pęka w szwach, a maluchy czekają długo na przejażdżkę karuzelą czy swoje pięć minut na huśtawce. Tłum dzieci w Ogrodzie Staromiejskim to dowód na to, jak bardzo we Wrocławiu brakuje takich miejsc – estetycznych, czystych i bezpiecznych.

Ogród Staromiejski
główne wejście - za Teatrem Lalek (Plac Teatralny)
Wrocław
http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/index.php/park-staromiejski  - na tej stronie można podejrzeć, co się obecnie dzieje w ogrodzie

oprac. Dagmara Adwentowska


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

Wizyta w zoo to nie lada atrakcja dla każdego dziecka. Zwłaszcza, jeśli zoo jest tak piękne i przyjazne dzieciom jak wrocławskie. Ogród zoologiczny we Wrocławiu należy do najstarszych w Europie, powstał w 1865 r. Przez wiele lat, dzięki popularnemu programowi „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonemu przez dyrektora Antoniego Gucwińskiego, było najbardziej znanym zoo w Polsce.

Od 2007 r., dzięki staraniom nowego dyrektora, Radosława Ratajszczaka, wyremontowano i odnowiono wiele wybiegów. Wyposażone w szyby, pozwalają na obserwację zwierząt z naprawdę bardzo bliska, a w niektórych przypadkach – na przykład zaspanego leniwca – możemy podglądać mieszkańców zoo bez krat i szyb.

Dzieci niewątpliwie ucieszy wizyta w Zwierzyńcu dziecięcym, zbudowanym z myślą o nich. Na bezpiecznej, ogrodzonej przestrzeni dzieci mogą pod okiem rodziców nakarmić małe kózki, owce, pogłaskać kucyka czy poobserwować codzienne życie rodzin królików i świnek morskich. Część zwierząt chodzi wolno poza boksami, są spokojne i łagodne. Chętnie zaprzyjaźnią się z dziećmi, zwłaszcza jeśli przy wejściu do zwierzyńca zaopatrzymy się w garść suchej karmy w specjalnym automacie.

Architektura zoo w większości jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pozwala też na swobodne poruszanie się wózkiem dziecięcym. Dla starszych pociech, które mogą się zmęczyć długim spacerem po zoo, możemy wypożyczyć przy wejściu drewniany wózek. Niedostępne jest pierwsze piętro pawilonu gadów, który mieści się w zabytkowym budynku i nie posiada windy. Na pierwszym piętrze mieści się też bardzo atrakcyjna dla dzieci motylarnia, w której można obejrzeć wszystkie stadia rozwoju wielkich, egzotycznych motyli. Niestety, aby się tam dostać, trzeba pokonać wysokie schody.

Aktualne ceny biletów znajdują się na stronie internetowej zoo - http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php . Warto zaznaczyć, że w jeden dzień w tygodniu osobom niepełnosprawnym przysługują specjalne, ulgowe bilety. Na stronie zoo znajdziemy też m.in. mapę zoo, najnowsze informacje o akcjach organizowanych przez ogród oraz wieści o jego mieszkańcach. Dzieci mogą obejrzeć zdjęcia podopiecznych ogrodu i ułożyć z nich puzzle.

Wieczór Marzeń

Wrocławskie zoo uczestniczy w akcji Wieczór Marzeń - Dreamnight at the Zoo. Wieczór Marzeń to międzynarodowa impreza, organizowana co roku w ten sam dzień w wielu ogrodach zoologicznych na całym świecie. W ten dzień ogrody zoologiczne zapraszają dzieci niepełnosprawne i przewlekle chore na szczególne wydarzenie. Ten wieczór jest dziecięcym wieczorem marzeń, a więc można obejrzeć ZOO „od strony kulis” i, co jest niemożliwe podczas zwykłego spaceru w zoo – nakarmić żyrafę czy pogłaskać żółwia, przejechać się meleksem, nauczyć się chińskiej kaligrafii czy zostać „rodzicem chrzestnym” kolorowej, egzotycznej rybki… a przede wszystkim – doskonale się bawić. Wieczór Marzeń organizowany jest od wielu lat. Z roku na rok przybywa wolontariuszy oraz organizacji, które pomagają w spełnianiu dziecięcych marzeń, zapewniając nowe atrakcje podczas wieczoru.

Cztery godziny w zoo zawsze są pełne nie lada atrakcji – pokaz karmienia i tresury kotików oraz słoni, osobiste karmienie czterech żyraf, konkursy oraz przedstawienie teatralne… W ten szczególny wieczór wstęp dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin i najbliższych jest bezpłatny. Obsługa zoo oraz wolontariusze cierpliwie odpowiadają na wszystkie pytania zadawane przez dociekliwych gości. Najodważniejsi z gości mogą potrzymać na ręku agamę brodatą i przekonać się, że wąż dusiciel, zwłaszcza pod czujnym okiem opiekuna, to bardzo spokojne zwierzę. Niekoniecznie jednak trzeba być aż tak bardzo odważnym – można popatrzeć z daleka, a pobawić się ze spokojnymi i łagodnymi psami, które na co dzień pracują jako terapeuci.

Lekcje w zoo

Wrocławskie zoo zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia dydaktyczne. Uczestniczyć w nich mogą nawet dzieci pięcioletnie - tematyka i zakres informacji są do uzgodnienia, zostaną dostosowane do wieku małych gości. Zakres proponowanych tematów jest bardzo szeroki. Dla najmłodszych dużą atrakcją będą zajęcia zatytułowane "Zwierzęta z wiejskiej zagrody", przeprowadzone w zwierzyńcu dziecięcym wśród małych kózek, świnek i kuców. Nieco starsi mogą poznać różnice pomiędzy człowiekiem a jego bliskimi kuzynami - małpami człekokształtnymi, dowiedzieć się o ich zachowaniach i sposobie życie - a to wszystko podczas "Bliskich spotkań z małpami". Dla fanów dinozaurów interesujące może być spotkanie z "Reliktami ery dinozaurów" - krokodylami, żółwiami i jaszczurkami. Zoo organizuje też dla dzieci konkursu wiedzy, plastyczne i fotograficzne.

Nowoczesny ogród

Wrocławski ogród zoologiczny należy do najstarszych w Europie. Świadczy o tym starodrzew i malownicza, zabytkowa architektura budynków. Jednak należy podkreślić, że dzięki intensywnym remontom staje się również jednym z najnowocześniejszych ogrodów. Wielkie wrażenie robi chociażby basen dla fok z przeszkloną ścianą, przez którą możemy podglądać zachowanie zwierząt pod wodą, czy wybieg dla wilków. Co szczególnie cieszy - podczas realizowanych i planowanych remontów zwraca się uwagę na potrzeby dzieci niepełnosprawnych - do nowych wybiegów prowadzą wygodne podjazdy.

ZOO Wrocław sp. z o.o.
ul. Wróblewskiego 1-5
51-618 Wrocław

tel. +48 71/348 30 24
http://www.zoo.wroclaw.pl

oprac. Dagmara Adwentowska


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Klub Środowiskowy POZYTYWKA

Dłuższy czas błądziłam po Ostrowie Tumskim, szukając wejścia do Klubu Środowiskowego „Pozytywka”. Był listopadowy wieczór i było już ciemno. Nagle usłyszałam pukanie – gdzieś z góry. Przez jasno oświetlone okno dzieci z klubu śmiały się do mnie i machały na przywitanie.

W pięknej okolicy wrocławskiego Ostrowia Tumskiego mieści się Klub Środowiskowy Pozytywka.  Został on zorganizowany przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa w zaadaptowanych pomieszczeniach zakonnego generalnego domu  przy ulicy Kapitulnej 4 i jest wspierany przez Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Zespołem Downa RAZEM. Wejście znajduje się przy sąsiedniej ulicy Kanonia – naprzeciwko Ogrodu Botanicznego.

Po wejściu na teren domu zakonnego najpierw rzuca się w oczy plac zabaw – kolorowy, nowoczesny i bezpieczny. Z piaskownicą i dużą zjeżdżalnią. Tutaj dzieci z klubu bawią się przy dobrej pogodzie, na świeżym powietrzu – cały czas pod opieką pedagogów, wolontariuszy i sióstr.

Zdawać by się mogło, że na Ostrowiu Tumskim, pełnym cennych zabytków, nie jest możliwe takie zaadaptowanie budynku by odpowiadał potrzebom osób niepełnosprawnych. Jednak tutaj się udało! Główne wejście do Klubu Środowiskowego „Pozytywka” dzieli co prawda od poziomu ziemi kilka stopni, ale jest możliwe wejście od tyłu budynku, bez konieczności ich pokonywania. Przy budynku jest miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.


Dostosowane wnętrza

Wnętrza Klubu Środowiskowego Pozytywka, w których przebywają dzieci niepełnosprawne i ich rodzice, są przyjazne i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są podjazdy dla wózków, niskie progi, winda i dostosowana toaleta. Ze względu na ofertę kierowaną do dzieci w wieku szkolnym klub nie posiada pokoiku z przewijakiem dla niemowląt. Największe wrażenie robi sala do ćwiczeń – świeżo odmalowana, ciepła i przestronna, z dużymi oknami prowadzącymi na wewnętrzny dziedziniec , przez które rodzice mogą obserwować warsztaty.

Zajęcia i warsztaty

Klub środowiskowy „Pozytywka” powstał, aby stworzyć miejsce do zabawy po zajęciach szkolnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, głównie z Zespołem Downa. Dla dzieci tych nie ma wielu miejsc – nawet w dużym mieście wojewódzkim, jakim jest Wrocław – w których po zakończonych zajęciach szkolnych mogłyby rozwijać swoje zainteresowania, wspólnie przebywać z rówieśnikami, brać udział w zajęciach, doświadczać nowych przeżyć niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dzieci te miewają problemy w nawiązywaniu relacji rówieśniczych, ze względu na trudności we współdziałaniu z innymi, w zainicjowaniu spontanicznej zabawy bez pomocy dorosłych, czasami również słabszą formę fizyczną i kłopoty z samoobsługą.

W Klubie Środowiskowym Pozytywka prowadzony jest cykl warsztatów, podczas których dzieci w trakcie zabawy zdobywają nowe umiejętności:

  • warsztaty grupowe z choreoterapią (zdobycie świadomości ciała, umiejętność ruchu twórczego,nauka tańca)
  • warsztaty grupowe z arteterapii – pantomima (rozwijanie twórczej ekspresji, rozwijanie umiejętności teatralnych  i plastycznych)
  • warsztaty grupowe z pedagogiem (rozwijanie prawidłowej komunikacji, zasad pracy w grupie)
  •  warsztaty grupowe z pedagogiem (rozwijanie umiejętności szkolnych)
  • warsztaty grupowe profilaktyczne (rozpoznawanie, nazywanie, zapobieganie ryzykownym zachowaniom)
  • warsztaty grupowe aerobowe z elementami kinezjologii (rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej)
  • warsztaty grupowe kulinarne (usamodzielnienie dzieci, nauka praktycznych umiejętności, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych).

Dzieci z Klubu Środowiskowego Pozytywka możemy spotkać też podczas organizowanych przez Stowarzyszenie Razem akcjach. Niedawno – dzięki współpracy z Auchan – zajęły miejsca przy kasach i z uśmiechem obsługiwały kupujących.

Do końca roku Klub Środowiskowy Pozytywka działa dzięki wsparciu Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Zespołem Downa RAZEM i dofinansowaniu projektu przez Gminę Wrocław. Organizatorzy zapewniają, że miejsce to będzie działać nieprzerwanie. Obecnie w zajęciach uczestniczy 17 dzieci, docelowo grupa – ze względu na wielkość sali – może liczyć do 20 osób.

Klub Środowiskowy Pozytywka jest inicjatywą nową, ale dzięki współpracy Stowarzyszenia  i Zgromadzenia Sióstr, zaangażowaniu wielu osób, w tym także wolontariuszy rozwijającą się szybko i bardzo pozytywną.

Klub Środowiskowy „Pozytywka”
ul. Kapitulna 4
http://www.facebook.com/pages/Klub-Środowiskowy-Pozytywka/


oprac. Dagmara Adwentowska

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

MultiCentrum

MultiCentrum we Wrocławiu  jest warte polecenia zarówno z powodu ciekawej i wartościowej oferty edukacyjnej jak i ze względu na otwartość i pozytywne nastawienie do wszystkich dzieci. Wspiera ono dzieci, które chciałyby rozwijać zdolności w oparciu zasoby multimedialne. Oferuje ciekawe zajęcia zarówno dla przedszkoli jak i szkół podstawowych i gimnazjalnych.


MultiCentra przygotowane są do odwiedzin dzieci niepełnosprawnych; grup integracyjnych z dziećmi o różnych dysfunkcjach. Budynek przy Placu Teatralnym posiada windę i toalety dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń, gdzie odbywają się warsztaty, sprzyja dzieciom niepełnosprawnym ruchowo, które swobodnie mogą poruszać się na wózku, pracować przed komputerami, jak też wykonywać zadania na dywanie. MultiCentrum II przy ul. Powstańców Śląskich jest budynkiem bez barier, umożliwiającym pełną integrację osobom niepełnosprawnym.


Dzieci niepełnosprawne mogą brać udział we wszystkich warsztatach, zarówno zorganizowanych dla grup szkolno-przedszkolnych, jak i popołudniowej ofercie rodzinnej.  Regularnie odwiedzają MultiCentra klasy ze szkoły integracyjnej. W zajęciach uczestniczyły dzieci z zespołem Downa, autyzmem, porażeniem czterokończynowym, niedosłyszące, z nadpobudliwością ruchową, upośledzeniami umysłowymi, zespołem Aspergera. Instruktorzy obu MultiCentrów, mimo iż nie posiadają specjalistycznego przygotowania do pracy z dziećmi z niepełnosprawnością, przywiązują wagę do komfortu pracy wszystkich dzieci, odpowiadając na indywidualne potrzeby uczestników.

Zadania  MultiCentrum to między innymi:
-uzupełnianie wiedzy proponowanej w tradycyjnym systemie edukacji,
-kształtowanie społeczeństwa medialnego, przygotowywanie do rozsądnego korzystania z nowości technologii,
-popularyzowanie wiedzy, między innymi poprzez przedstawienie jej w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy,
-rozwijanie talentów muzycznych, plastycznych i konstruktorskich.

Wymienione zadania są realizowane dzięki szerokiej ofercie obejmującej:
-atrakcyjne zajęcia przy wykorzystaniu multimedialnych programów edukacyjnych,
-programy edukacyjne z różnych dziedzin wiedzy,
-szeroką gamę tematów dostosowaną do wieku uczestników,
-nowoczesne techniki nauczania,
-nauczanie interdyscyplinarne,
-naukę pracy zespołowej.

Nauka w MultiCentrum obejmuje następujące moduły tematyczne:
-ZABAWA
-MultiKid – program przeznaczony dla uczniów w wieku 6 - 9 lat, wprowadzający dzieci w wirtualny świat nauki, techniki, muzyki i codziennych doświadczeń,
-LogiKit – klocki K’NEX pozwalające na budowę ruchomych konstrukcji zasilanych energią słoneczną lub sterowanych komputerowo,
-SZTUKA – programy graficzne: Corel Painter Classic oraz Kai’s SuperGoo, zapoznające ze światem komputerowej sztuki, grafiki i animacji,
-MUZYKA – program Cubasis, pozwalający zgłębić techniki komponowania i aranżacji w muzyce cyfrowej,
-AUTOMATYKA/ROBOTYKA - świat sterowanych komputerowo robotów,
-NAUKA I TECHNIKA - tzw. zielona energia, mechanika, hydraulika, przenośne laboratoria pomiarowe, sterowanie procesem przemysłowym, formowanie próżniowe oraz stacja meteorologiczna.

Multicentrum zaprasza do wspólnej nauki poprzez zabawę zarówno grupy zorganizowane z wrocławskich szkół i świetlic oraz dzieci z rodzicami na popołudniowe i sobotnie Rodzinne Spotkania z Nauką i Sztuką oraz  Rodzinny Klub Konstruktora. Warto podkreślić, że zajęcia w MultiCentrum są bezpłatne.
W 2011 r. wrocławskie MultiCentra zostały wpisane na listę Miejsc Odkrywania Talentów przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, co jest niewątpliwie dowodem uznania za działania, które przyczyniają się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.


MultiCentrum - interaktywne centrum edukacji
pl. Teatralny 5, Wrocław
tel. (0-71) 326 60 61
multicentrum@biblioteka.wroc

oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRONCzytaj więcej »
articleFoto

Bobolandia

To największy we Wrocławiu park rozrywki rodzinnej. Powstał on w 2010 roku, na wzór obiektów, jakie funkcjonują w innych krajach.

Zaprojektowano go z myślą o wszystkich dzieciach - także tych, które jeszcze nie chodzą, oraz dorosłych. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych drugich, przygotowano miejsca, z których mogą obserwować swoje pociechy. Mają oni także możliwość zabawy razem z dziećmi. Po wejściu do parku rozrywki wzrok przykuwa widok rodziców skaczących na trampolinach czy grających w różne gry. Atrakcje stworzono tak, by wytrzymały ciężar zarówno dzieci jak i ich opiekunów. Co jest bardzo ważne, gdyż wspólna zabawa pomaga zacieśniać więzi i integruje. Ponad 3000 m2 do gier i zabaw stwarza ogromne możliwości.
Znajdują się tam takie atrakcje jak: małpi gaj 10m x 10m, ogródek z zabawkami, wulkan, trampolina pięciopolowa, 10-cio metrowa zjeżdżalnia rolkowa, autka elektryczne, stoły bilardowe, krokodyl, góra piaskowa, latarnia morska, komputery edukacyjne, cymbergaj i wiele innych.

Park jest dostosowany do osób z niepełnosprawnością ruchową: brak schodów oraz progów, dużo miejsca, dostosowane toalety. Dzieci z niepełnosprawnością i ich opiekunowie wchodzą za darmo i są naprawdę mile widziane. Obsługa zachęca zwłaszcza do przychodzenia w tygodniu, gdyż w weekendy odwiedzających jest bardzo dużo i niekiedy, mimo dużych rozmiarów parku rozrywki, jest tłoczno.

Bobolandia posiada także restaurację, gdzie mają Państwo do wyboru dania obiadowe, takie jak filet z kurczaka czy pstrąg z pieca, ale także pizza, dania typu fast food, naleśniki z nutellą, lody, czy gofry. Rodzice mogą się napić kawy.

W Bobolandii można także zorganizować wyjątkowe urodziny dla swojego dziecka. Może to być ciekawa alternatywa wobec tradycyjnych urodzin w domu czy restauracji. Ciekawa opcja szczególnie dla dzieci, które mają mnóstwo energii i lubią aktywnie spędzać czas. Z myślą o imprezach urodzinowych dzieci zaprojektowano specjalne pokoje, pomalowane w różne bajkowe postaci, przystrojone w kolorowe balony, serpentyny, talerzyki. Obsługa dba o dzieci, aby ich święto było wyjątkowe, a rodzice nie musieli cały czas czuwać nad ich bezpieczeństwem. Dodatkowo można skorzystać z opcji fotografowania oraz filmowania takiej uroczystości.

Bobolandia bez wątpienia zasługuje na uwagę i wyróżnienie ze względu otwartość pracowników i pozytywne nastawienie do wszystkich dzieci, brak barier architektonicznych i szeroką ofertę, uwzględniającą różne potrzeby i zainteresowania. A przede wszystkim za możliwość wspólnej zabawy rodziców z dziećmi.

Bobolandia
Ul. Miechowity 1 - teren ASPY
Tel: 71 793 77 44
http://www.bobolandia.com.pl

Godziny otwarcia:
Pon. - Czw. 10.00 do 19.00
Pt. - niedz. 10.00 do 20.00

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Kinderplaneta

Suche baseny z kulkami, trampoliny, tunele czy konstrukcje z przeszkodami to atrakcje, z których można skorzystać na placach zabaw Kinderplaneta.

Ta sieć placów zabaw przyjęła w swojej działalności zasadę, która umożliwia dzieciom niepełnosprawnym korzystanie z tych atrakcji bez żadnych opłat. Za okazaniem dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność, dzieci mogą przebywać na palcu za darmo, jednak wymagana jest stała obecność ich opiekunów. Dla dzieci niepełnosprawnych jest to nie tylko forma rehabilitacji, ale również możliwość przebywania z rówieśnikami.

Każdy plac zabaw różni się od innych. W Pasażu Grunwaldzkim maluchy mogą korzystać z dwóch stref zabaw, wewnętrznej – w której znajduje się konstrukcja z przeszkodami – oraz zewnętrznej. To tu można poszaleć w basenie z kulkami czy na zjeżdżalniach. Dodatkowym atutem jest możliwość wjechania na teren placu wózkiem w jednej ze sfer zabaw.

Plac w Renomie jest również dostępny dla wózków inwalidzkich (wózki dziecięce pozostawiane są w recepcji). Oprócz atrakcji takich jak trampolina czy tunele na sprężynach, można tu skorzystać z takich udogodnień jak przestronna toaleta z przewijakiem, czy zamykane szafki na rzeczy.

Osoby, które odwiedzą centrum handlowe Magnolia lub Borek nie będą musiały korzystać z wind, gdyż oba place znajdują się na parterze. Dodatkowo nowo otwarty plac zabaw w Borku posiada przestronną szatnię, dużą trampolinę, największy basen z kulkami oraz atrakcje dmuchane. Magnolia zaprasza najodważniejszych na kilkupiętrową konstrukcję oraz bujaki. Bardziej kameralne Kinderplanety można znaleźć w galeriach Auchan na Bielanach Wrocławskich oraz Marino.

Jeśli mają Państwo jakieś wątpliwości, warto zadzwonić do danego placu zabaw, personel odpowie na wszelkie pytania.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Sobota  9.00 – 21.00
Niedziela 10.00 – 20.00

Kinderplaneta Pasaż Grunwaldzki

Wrocław, Pl. Grunwaldzki 22
50-363 Wrocław
tel. +48 (71) 32 81 822
e-mail: pasaz@kinderplaneta.pl

Kinderplaneta Wrocław CH Magnolia

 Wrocław, ul. Legnicka 58
54-206 Wrocław
tel. +48  (71) 338 54 40
tel. +48 605 880 480 (oferta dla firm)
e-mail: magnolia@kinderplaneta.pl
Kinderplaneta DH Renoma
Wrocław, ul. Świdnicka 40
50-029 Wrocław
tel. +48  (71) 315 45 78
e-mail: renoma@kinderplaneta.pl

Kinderplaneta Careffour Borek

Wrocław, gen. Hallera 52
50-984 Wrocław
tel. +48 725 238 908

Kinderplaneta CH Marino

 Wrocław, ul. Paprotna 7
51-117 Wrocław
 tel. +48 723 611 035
e-mail: marino@kinderplaneta.pl
http://www.kinderplaneta.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON


Czytaj więcej »
articleFoto

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych

Ciekawym pomysłem na weekend jest rodzinny wypad na WTWK. Śledzenie gonitw może być bardzo emocjonujące zarówno dla dużych jak i małych. Można obstawić wynik gonitwy, jest też szeroki wybór jedzenia oraz picia, a dzieci mogą pogłaskać konie. Minusem są schody prowadzące na wyższe części trybuny(brak podjazdu dla wózków).

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych - Partynice organizuje także liczne imprezy(około 70 imprez jeździeckich w roku). Poza wyścigami konnymi organizowane są również zawody w dyscyplinach klasycznych (takich jak ujeżdżenie, skoki czy powożenie) na poziomach regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym oraz zawody w stylu western. Nie brakuje też imprez o charakterze rekreacyjnym, podczas których oprócz atrakcji z udziałem koni, przewidziane są konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych.

Dzieci mogą na torze uczęszczać na naukę jazdy konnej od wtorku do niedzieli w godzinach 16.00 - 18.00. W okresie letnim dużą popularnością cieszy się Jack City- miasteczko westernowe. Jest to wielka frajda dla dzieci połączona z oswajaniem się z angielskimi nazwami poszczególnych obiektów miasteczka, w sezonie letnim w miasteczku westernowym często odbywają się różne imprezy okolicznościowe.  Obok Jack City rozbite są wigwamy, które przyciągają zwłaszcza chłopców. Dzieci w grupach mają możliwość zwiedzania toru z przewodnikiem obejmującego wizytę w stajni, oglądanie treningów koni wyścigowych, zwiedzanie miasteczka westernowego, wzięcie udziału w ognisku a nawet przejażdżkę na koniu.

Warto także wspomnieć, że na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice mieści się ośrodek Hipoterapii, cieszący się bardzo dobrą opinią, zarówno wśród rodziców dzieci jak i specjalistów.

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych
53-033 Wrocław; ul. Zwycięska 2
http://www.wtwk-partynice.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON


Czytaj więcej »

Ogród Japoński

Ogród Japoński to wyjątkowe miejsce, gdzie można się oderwać od szarej rzeczywistości i zrelaksować w otoczeniu pięknej roślinności. Wodospady i strumyczki, pływające w wodzie ryby, kamienne latarnie i mostki na pewno zachwycą dzieci i dorosłych. Szczególnie pięknie jest w kwietniu oraz maju, kiedy jednocześnie kwitnie wiele krzewów i kwiatów.

W 1996 r. w ogrodzie miały miejsce prace rewaloryzacyjne- przy wsparciu specjalistów japońskich z miasta Nagoya (ogrodników, architektów aranżacji kamiennych, architektów ogrodów itd.). Dzięki ich obecności wszystkie projekty i prace, do najdrobniejszych szczegółów, odpowiadają oryginalnej japońskiej sztuce ogrodowej. Każdy poszczególny element zrewaloryzowanego ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie - często ukryte dla Europejczyków. Dawną kaskada została przebudowana na kaskadę „męską”, o szybko spadającej kurtynie wody. Wybudowano też drugą kaskadę „żeńską” płynącą wolniej, o dwóch stopniach pośrednich. Woda z obu kaskad płynie do stawu. Do ogrodu prowadzi ozdobna brama główna, szeroka aleja wiedzie od wejścia do centralnej części, gdzie znajduje się most, łączący dwa brzegi stawu.

Cieszącą się popularnością atrakcją jest południowa część ogrodu nawiązująca do japońskich ogrodów przydomowych, z domkiem - pawilonem typu Sukija oraz żywopłotami i fragmentem ogrodu kamienno - trawiastego.

Jest to ciekawy i unikalny w tej części świata żywy fragment japońskiej kultury. Jeśli szukasz harmonii, spokoju i wypoczynku to jest to jedno z najwłaściwszych miejsc. Egzotyczna roślinność w połączeniu z architekturą ogrodu, bramami, mostami i pawilonami tworzą harmonijne otoczenie, które przyciąga nie tylko Wrocławian. Warto też zabrać ze sobą aparat.

Ogród Japoński

Wrocław, okolice Hali Stulecia
Tel. 071 32 85 411
Godziny otwarcia:
Codziennie od 9.00 do 19.00 - w okresie od 1 kwietnia do 31 października

oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON


Czytaj więcej »