Sport

Wizyta na basenie to nie tylko chwila przyjemności i relaksu, ale również bardzo dobra forma rehabilitacji.
articleFoto

Centrum Basenowo-Sportowe Redeco

Nie od dziś wiadomo, że znalezienie we Wrocławiu miejsca, gdzie można popluskać się w wodzie jest sporym wyzwaniem. Basenów jest niewiele w stosunku do liczy chętnych, co szczególnie daje się we znaki w sezonie letnim. Alternatywą dla dużego i wspaniale wyposażonego, ale tłumnie obleganego Aquaparku są mniejsze baseny. Jednym z nich jest kryty basen Redeco przy ul Rogowskiej.


Budynek basenu stoi wśród bloków, teren jest ogrodzony. Dla gości dostępny jest parking. Uwaga – parking jest podzielony. Pierwsza część mieści się na wprost bramy wjazdowej, jeśli nie ma tam wolnych miejsc, należy za bramą skręcić w prawo, gdzie za budynkiem znajduje się druga część parkingu.
Teren wokół budynku jest wyłożony równą kostką, nie ma konieczności pokonywania wysokich krawężników. Przy wejściu możemy zatrzymać się na chwilę i popatrzeć na oczko wodne z fontanną. Drzwi wejściowe są szerokie. Na parterze mieści się basen i hala sportowa, na górze – siłownia. Jest dostępna winda i toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.


Hol z rybkami

Przed wejściem na basen przechodzimy przez obszerny hol. Można popatrzeć na basen przez przeszkloną ścianę. Atrakcją dla dzieci będzie też ogromne akwarium z egzotycznymi rybkami, m.in. skrzydlicą. W holu stoją szerokie kanapy, część w intymnych zakamarkach, można tam nakarmić dziecko lub odczekać chwilę przed wyjściem na zewnątrz. Dostępny jest automat ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy.


Problemy w przebieralni

Po pobraniu kluczyka do szafki przechodzimy do przebieralni i tam czeka nas kilka problemów. Jest dostępna duża przebieralnia dla rodzin z szeroką ławą i przewijakami, ale jest ona tylko jedna i nie posiada zamykanych drzwi. Pozostałe przebieralnie są małe, osoba na wózku będzie miała duży problem, żeby z nich skorzystać. Po przedarciu się przez przebieralnię jest już tylko lepiej! Za przebieralniami dostępny jest prysznic i toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Baseny

W Redeco czekają na nas 2 baseny i brodzik. Główny basen ma wymiary 25x12,5 m i głębokość 1,5-1,8 m. Temperatura wody to 28°C, jest podzielony na kilka torów.  Mały basen ma wymiary 12x6 m, głębokość 0,6-1 m i temperaturę wody 32°C. Często są na nim proewadzone różnego rodzaju zajęcia – można sprawdzić na stronie internetowej, kiedy jest zarezerwowany. Do małego basenu przylega sadzawka z biczami wodnymi. Na najmłodszych czeka płytki brodzik.

Zajęcia na basenie

Na basenie Redeco można zapisać się na różnorodne zajęcia. Prowadzona jest nauka pływania dla niemowląt i starszych dzieci. Pod okiem instruktora i pod opieką rodziców dzieci oswajają się z wodą i stawiają "pierwsze kroki" w nauce pływania. W zajęciach używane są różne atrakcyjne rekwizyty – zabawki, dmuchane zwierzęta, makarony i mata z pianki. Starsze dzieci można zapisać na naukę i doskonalenie pływania. Możliwe jest również zorganizowanie na basenie np. urodzin.

W centrum Redeco dostępna jeż też sauna, siłownia i różnorodne zabiegi upiększające. Przy wczesnej odpowiedniej rezerwacji jest możliwość, że podczas gdy dziecko będzie się pluskać pod okiem doświadczonego instruktora, rodzic może poświęcić ten czas dla siebie i np. odprężyć się w saunie czy podczas masażu.
Uwaga, aby skorzystać z basenu i zajęć należy przedtem dokonać rezerwacji!

Centrum Basenowo-Sportowe Redeco
ul. Rogowska 52 A
54-440 Wrocław
tel: 071/ 357 63 59 wew. 12 lub 17
http://www.redeco.pl/


oprac. Dagmara Adwentowska


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Wrocławski Park Wodny

Od kilku lat wrocławski Park Wodny kusi wspaniałą infrastrukturą, licznymi zjeżdżalniami, atrakcjami dla dzieci małych i większych. Wielki kompleks basenów dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ma tylko dwa minusy, ale są to minusy poważne. Po pierwsze: cena. Wejście na basen całą rodziną to poważny wydatek. I po drugie: tłum chętnych na skorzystanie z licznych atrakcji. Nawet w dni powszednie jest tu tłum, a w weekendy, pomimo wielu basenów tworzących kompleks Aquaparku, w każdym z nich trudno znaleźć dla siebie miejsce.

O tym, jak popularny jest wrocławski kompleks basenowy świadczy fakt, że niedawno 24 listopada 2011 r., po 3,5 roku od uroczystego otwarcia, przy kasach stanął 4-milionowy klient.

Wrocławski Park Wodny mieści się przy ulicy Borowskiej 99. Parking jest wielki i nawet w weekendy, kiedy baseny są oblegane przez wrocławiaków, nie zabraknie na nim miejsca. Jeśli zdecydujemy się przyjechać rowerem, również nie będziemy mieć problemów z zaparkowaniem naszego dwukołowca. Z myślą o cyklistach na parkingu po prawej stronie od wejścia umieszczono stojaki rowerowe.

Do głównego wejścia prowadzą schody oraz wygodne podjazdy o niewysokim spadku, nie zmęczymy się pchając wózek w stronę kas. Zresztą w kompleksie basenów niewiele jest stopni-potykaczy, a jeśli na taki trafimy, obok zawsze znajdzie się podjazd.

Hol z kawiarniami

Wiadomo, aktywność fizyczna wzmaga głód. Kawiarnia znajduje się przy basenach, ale jest kilka również w holu. Gdy opuścimy już szatnię, będzie okazja do zaspokojenia pierwszego głodu. Co ważne, w ofercie znajdują się napoje i przysmaki, które spokojnie można podać dziecku lub matce karmiącej piersią; koktajle mleczne, soki czy apetyczne kanapki. Dla wielbicieli mniej zdrowego żywienia także coś się znajdzie. Jeśli zaś na miejscu zapragniemy zaopatrzyć się w kostium kąpielowy, dmuchane koła lub zabawki do wody dla maluchów – w holu znajduje się odpowiedni sklep, w którym dostać można nawet kostiumy dla kobiet w ciąży.

Kasy i szatnie

Jedynym uniedogodnieniem przy wejściu może być wysokość lad. Są one zabudowane i tak wysokie, że osoba na wózku może mieć kłopot z nawiązaniem kontaktu z obsługą. Jeśli odwiedzamy park wodny całą rodziną lub jest z nami osoba niepełnosprawna ruchowo, po zapłaceniu i przejściu przez kasy udajemy się w lewo. Po wejściu w korytarz na wprost znajduje się wejście do szatni dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na prawo szatnie rodzinne – obszerne, z wygodnym, dużym przewijakiem z pasami, którymi można przypiąć małego wiercipiętę podczas przebierania. W szatniach rodzinnych znajduje się też suszarka z odpowiednim przedłużeniem w formie giętkiej rury, dzięki której można wygodnie wysuszyć przed wyjściem głowę dziecka. Pewnym problemem jest fakt, że szatni rodzinnych jest niewiele i gdy odwiedzimy park wodny w weekend, trzeba czasami długo czekać na swoją kolejkę. Niektórzy nie czekają i przebierają dzieci na rozłożonym na ziemi kocyku. Lepszym wyjściem tutaj będzie raczej wzięcie ze sobą torby z rzeczami dziecka i przebranie go na terenie basenu, na jednym z licznych leżaków.

Kompleks basenowy

Basenów w Aquaparku jest wiele, każdy – niezależnie od wieku czy ulubionego sposobu spędzania czasu w wodzie – znajdzie tu coś dla siebie. Jest tu dość tłoczno i głośno, co może być przykre dla dzieci nadwrażliwych na bodźce.

Dla najmniejszych gości wraz z rodzicami czeka strefa z basenem (temp. 35ºC, głębokość do 50 cm) i brodzikiem (temp. 35 ºC, głębokość 15 cm), okrętem pirackim i armatkami wodnymi oraz specjalnym pomieszczeniem do zabiegów higienicznych dla najmłodszych. Dla nieco większych basen z falami (temperatura 30ºC, głębokość 0-200 cm) – choć i tutaj można spotkać rodziców z niemowlakami. Amatorzy wrażeń umiarkowanych mogą dać się ponieść falom leniwej rzeki (temperatura 32ºC, głębokość 70 cm) aż na zewnątrz budynku. Na tych, którzy wolą oddać się bardziej leniwej rekreacji, czekają Cztery jacuzzi (temperatura 35ºC, głębokość 90 cm). Poza budynkiem mieszczą się baseny zewnętrzne: rewelacyjny solankowy (temperatura 32ºC, głębokość 135 cm) oraz zewnętrzny rekreacyjny (temperatura 32ºC, głębokość 135 cm). Obydwa pełne dodatkowych atrakcji, biczy wodnych i bąbelków. Uwaga: baseny zewnętrzne to strefa dla umiejących pływać. Dla tych, którzy wolą popływać a nie tylko popluskać się w wodzie, przeznaczony jest 25-metrowy wewnętrzny basen pływacki (temperatura 27ºC, 3 tory o głębokości 180-200 cm i 1 tor o głębokości 90 cm). Na najpłytszym torze najcześćiej odbywają się zorganizowane zajęcia i jest on w tym czasie zarezerwowany. Godziny rezerwacji są dostępne na stronie internetowej parku wodnego w zakładce Baseny rekreacyjne.

Dla amatorów mocniejszych wrażeń przygotowano liczne zjeżdżalnie. Są wśród nich i maleństwa dla dzieci poniżej 8 roku życia, ale i większe, przy których obowiązują ograniczenia wiekowe. Na Magic Eye zjedziemy pontonem, a absolutnym hitem parku jest zjeżdżalnie multimedialna ze zjazdem na zewnątrz kompleksu – jej elementem jest olbrzymia truskawka, rzucająca się w oczy na ścianie budynku.

Dla dzieci przygotowano też wielopoziomowy wewnętrzny plac zabaw. Dzieci znajdą tam armatki strzelające kulami z gąbki, ruchomy most, łódź podwodną, basen z kulkami, tunele oraz mnóstwo innych atrakcji.

Kursy pływania i imprezy

Na basenie można zorganizować urodziny, których solenizant nigdy nie zapomni. Pod okiem wykwalifikowanych animatorów i w tropikalnej scenerii dzieci mogą spędzić 2 godziny na fantastycznej zabawie.

W parku wodnym organizowane są też kursy pływania dla dzieci. Panie może zainteresować oferta saunarium, aquaaerobiku i innych ćwiczeń w wodzie, zaś seniorów ogólne ćwiczenia na poprawę kondycji.
Jeśli zaś rodzice zechcą skorzystać z fitnessu, w czasie, gdy oni będą ćwiczyć, dzieci spędzą czas na zabawie w specjalnie przygotowanych pokoju zabaw, pod okiem wykwalifikowanej opiekunki.

Pomimo wysokich cen i czasami ogromnych tłumów – na pewno warto odwiedzić wrocławski park wodny. To wyjątkowo profesjonalnie i przystosowany – także dla osób niepełnosprawnych – kompleks.

Wrocławski Park Wodny S.A.
ul. Borowska 99
50-558 Wrocław
tel. informacja (pn. - ndz. 9.00 – 22.00) (71) 77 11 511
e-mail: informacja@parkwodny.wroc.pl
http://www.parkwodny.wroc.pl/


oprac. Dagmara Adwentowska

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »

Kryta pływalnia AWF

Jest to obiekt sportowo-dydaktyczny wybudowany w 2002 roku. Jest on przystosowany do nauki pływania dzieci ze szkół i przedszkoli oraz dorosłych. Mieszczą się tam dwa baseny: sportowy o wymiarach 25 m x 16,5 m - 6 torów o szerokości 2,5 m i głębokości 1,4-1,8 m. i rekreacyjny o wymiarach 16,5 m x 4,5 m i głębokości 0,9 m.

Kryta Pływalnia AWF posiada homologację Polskiego Związku Pływackiego pozwalającą na prowadzenie zawodów sportowych rangi mistrzostw Polski i zawodów międzynarodowych. Odbywają się tam treningi Sekcji Pływania AZS AWF, zawody sportowe a także imprezy o charakterze masowym. Na pływalni są prowadzone także zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Wychowania Fizycznego, Wydziału Fizjoterapii, Studiów Podyplomowych, Centrum Doskonalenia Kadr, w tym kursy instruktorów pływania oraz nauki pływania prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów - pracowników Katedry i Zakładu Pływania AWF.

Warto podkreślić, że na Krytej Pływalni prowadzone są zajęcia dla osób z niepełnosprawnością oraz zajęcia rehabilitacyjne i korekcyjne dla dzieci oraz nauka pływania dla dzieci z przedszkoli oraz szkół.

Kryta pływalnia AWF
51-612 Wrocław,
Al. Ignacego Jana Paderewskiego 35
tel./fax (0-71) 347 3331, tel. (0-71) 347 3447
Recepcja: (0-71) 347 3444

http://www.awf.wroc.pl/pl/article/1002/133/Kryta_plywalnia

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON
Czytaj więcej »