Kultura

Zapraszamy do teatru, muzeum, kina.

articleFoto

Teatr blisko widza - wrocławski Teatr Arka

Teatr daje i widzom, i uczestnikom przedstawienia szczególne możliwości. Widzowie dotykają uniwersalnych wartości w różnych sceneriach i wystrojach. Zaś aktorzy – aktorzy na scenie mogą być każdym – pozostając jednocześnie sobą. To szczególnie cenne dla osób niepełnosprawnych. Wrocławski Teatr Arka to jedyny w Polsce teatr eksperymentalny, w którym obok aktorów zawodowych grają aktorzy niepełnosprawni.

Teatr Arka mieści się we Wrocławiu przy ulicy Menniczej w starej kamienicy. Boryka się ze wszystkimi problemami starego budownictwa – schodami, wąskimi przejściami i problemami przy adaptacji wnętrz. Jest jednak dowodem na to, że tam, gdzie są prawdziwe chęci wyjścia naprzeciwko osobom niepełnosprawnym, można pokonać wspólnie bariery architektoniczne.
- Nasz teatr mieści się na starym mieście, jest więc problem z dostosowaniem budynku – mówi Paweł Cymbor, kierownik teatru. - Radzimy sobie w ten sposób, że zawsze nasi pracownicy są chętni do pomocy osobom, które jej potrzebują.
Oprócz pomocnej ręki przy pokonaniu barier architektonicznych w teatrze przygotowano pomieszczenie dla matki z dzieckiem, w którym można spokojnie przewinąć i nakarmić malucha.

Spektakle

Jeśli teatr – to oczywiście przedstawienia! Arka zaprasza rodziców z dziećmi na spektakle dla najmłodszych. Jedni i drudzy będą się doskonale bawić na „Przygodach małego M.”, na podstawie „Mikołajka” Rene Goscinnego. Urzekające, ciepłe i zawsze – i zawsze dobrze się kończące – przygody pomysłowego urwisa Mikołaja i jego kolegów rozbawią dzieci, a rodzicom pozwolą spojrzeć na trudy wychowania z przymrużeniem oka, przypomnieć sobie własne psikusy z czasów dzieciństwa i – co chyba najważniejsze – uświadomić, że wspólnie z dzieckiem możemy codziennie przeżywać wspaniałe przygody. Dla młodszych widzów przeznaczony jest „Czarodziejski świat”, na podstawie bajek Charlesa Perrault'a.

Szczególną sztuką jest „Oskar i Pani Róża”, na podstawie książki Emanuela Schmita – dotykającej trudnego tematu śmierci. Główny bohater, Oskar, ma dziesięć lat i umiera – lecz to nie śmierć jest głównym tematem sztuki, ale przyjaźń, poszukiwanie duchowości i smakowanie życia.

Należy podkreślić, że wśród aktorów teatru Arka są osoby niepełnosprawne. Ich obecność na scenie i podczas warsztatów teatralnych jest najpiękniejszym dowodem na to, że integracja jest możliwa i potrzebna.

Warsztaty i zajęcia

Teatr Arka organizuje warsztaty teatralne z arteterapii dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Podczas zajęć  każdy, bez względu na wiek, płeć, rodzaj i stopień niepełnosprawności może poczuć się aktorem na scenie. Co za tym idzie – w sposób symboliczny nazwać i wyrazić trudne emocje, zmierzyć się z trudnościami w bezpiecznych warunkach i pod opieką terapeutów. Warsztaty są organizowane m.in. w ramach Dolnośląskiego Forum Możliwości – w tym roku odbędzie się jego IV edycja. Idea Forum polega na rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci jak i dorosłych niepełnosprawnych. Polega na organizowaniu warsztatów teatroterapii oraz przedstawień teatralnych.

Teatr Arka nie zamyka się w swoich murach – aktorzy grali praktycznie wszędzie, w domach dziecka, zakładach opieki dla niepełnosprawnych, zakładach karnych, szpitalach psychiatrycznych.

Teresa Trudzik, jedna z adeptek teatralnych powtarza, że gdyby nie Arka, nie grałaby na scenie, tylko siedziała w domu. To bardzo ważne słowa – i mówiące więcej o dokonaniach teatru na rzecz osób z niepełnosprawnościami niż długa lista nagród. W teatrze Arka – jak w biblijnej Arce – znajdzie się miejsce dla każdego, i każdy może tam zobaczyć, że prawdziwe piękno tkwi w otwartości na innych i różnorodności. 

Teatr Arka
ul. Mennicza 3 (wejście od Świdnickiej 28)
50-057 Wrocław
tel. 71 723 78 03
kom. 500 423 919
e-mail: teatr@teatrarka.pl
http://www.teatrarka.pl/

oprac. Dagmara Adwentowska

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Wrocławski Teatr Lalek

Wyjście z dzieckiem na spektakl do Wrocławskiego Teatru Lalek może być dla niego wspaniałym przeżyciem i okazją do bezpośredniego kontaktu ze sztuką.

Wrocławski Teatr Lalek jest jednym z najprężniej działających teatrów na Dolnym Śląsku i co warto podkreślić, pierwszym wrocławskim teatrem pod względem liczby widzów. Teatr mieści się w budynku przy pl. Teatralnym 4, ma ponadto stałą scenę we Wrocławskim Parku Wodnym oraz mobilną scenę plenerową - Bajkobus.  
Priorytetami Wrocławskiego Lalek są: misja edukacyjna i wychodzenie z działaniami teatralnymi do widza - poza budynek, w przestrzeń miejską. Publiczność Wrocławskiego Teatru Lalek stanowią nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli.
Teatr ma bogaty repertuar, od adaptacji kanonicznych utworów literatury dziecięcej: „Och, Emil” Astrid Lindgren, „Konik Garbusek” Piotra Jerszowa, baśni o Pięknej i Bestii, Czerwonym Kapturku, Kopciuszku; po nowoczesne spektakle, powstałe w oparciu o współczesne sztuki napisane specjalnie dla Wrocławskiego Teatru Lalek.

Wyjście do widza umożliwia Bajkobus -mobilna scena teatralna będąca miniaturową wersją budynku Teatru. Wewnątrz Bajkobusu znajdują się dwie niezależne sceny lalkowe dające ogromne możliwości inscenizacyjne. Umożliwia on granie w każdych warunkach, gdyż jest w pełni niezależny technicznie.

„Sztuka czytania” to cykl wydarzeń stworzony w oparciu o nowatorską familijną formułę teatralną – po spektaklu dla dzieci dorośli oglądają spektakl przeznaczony dla nich, a maluchy pod opieką aktorów i pedagogów udają się na warsztaty plastyczne lub teatralne.Część spektakli w ramach cyklu „Sztuka czytania” została nagrana, jako słuchowiska.

Opisują działalność teatru nie sposób pominąć Chóru Wrocławskiego Teatru Lalek. Powstał on we wrześniu 2008, początkowo jednak przybrał formę zajęć wokalnych z elementami rytmiki i zajęć teatralnych. Dopiero od września 2010 roku są to zajęcia skoncentrowane na kształceniu głosu i słuchu u dzieci. W skład chóru wchodzą zarówno dziewczynki jak i chłopcy w wieku od 7 do 15 lat. Nabór do chóru jest prowadzony w ciągu całego sezonu artystycznego, dzięki czemu chór cały czas się rozwija i powiększa.
Chór powstał, aby tworzyć profesjonalną oprawę wokalną i muzyczną do przedsięwzięć teatralnych Wrocławskiego Teatru Lalek, oraz reprezentować go na festiwalach, koncertach i konkursach chóralnych, odbywających się w kraju i za granicą. Z kolei dla dzieci śpiewanie w chórze jest szansą na przeżycie muzycznej przygody, doskonalenie swojego głosu przy wsparciu profesjonalistów a także stwarza okazje do poznania ciekawych ludzi i funkcjonowania teatru od podszewki.

Wrocławski Teatr Lalek jest zarówno dostępny dla dzieci z niepełnosprawnością w rozumieniu braku barier architektonicznych, jak i otwarty i przyjaźnie nastawiony do wszystkich dzieci. Dowodem może być między innymi współpraca Teatru Lalek z Fundacją Promyk Słońca, która zaowocowała stworzeniem warsztatów muzycznych dla dzieci z niepełnosprawnością. Warsztaty odbywały się w listopadzie i grudniu, a ich finałem był wspólny występ dzieci niepełnosprawnych w „Pastorałce” 10 grudnia 2011 roku u boku aktorów i dziecięcego chóru Teatru Lalek.

Wrocławski Teatr Lalek
pl.Teatralny 4
50-051 Wrocław
Tel.(71) 335 49 01
www.teatrlalek.wroclaw.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRONCzytaj więcej »
articleFoto

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum mieści się w przedwojennym budynku poczty. Niestety, aby dostać się do części gdzie jest winda, trzeba pokonać schody. Mimo to uważam, że zasługuje ono na szczególną uwagę ze względu na politykę wobec dzieci z niepełnosprawnością.

Muzeum gości zarówno dzieci niewidome - dla których wyciąga z gablot i magazynów przeróżne ciekawe eksponaty (model dyliżansu pocztowego, wytłaczane znaczki pocztowe z Butanu) jak i niesłyszące - jest osoba, która tłumaczy na język migowy. Jest też otwarte na dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Dla wszystkich  dzieci bez względu na stan zdrowia i wiek prowadzone są różnorodne warsztaty dostosowane do ich wieku i możliwości. Wszystkie zatrudnione tam osoby, które miałam możliwość poznać są bardzo otwarte i życzliwie nastawione.


Oferta edukacyjna muzeum obejmuje całoroczne lekcje muzealne: Projekt znaczka pocztowego- warsztaty plastyczne; Droga listu-nauka adresowania przesyłek; Od tam-tamu do telefonu komórkowego. Nowością jest Podróż z listem - gra planszowa w rozmiarze XXL, jest to wyścig przez epoki, przy okazji którego można się wiele nauczyć i świetnie bawić, może w nią grać jednocześnie do 30 dzieci. W ofercie są też warsztaty dla przedszkolaków zakończone zajęciami plastycznymi.

Muzeum organizuje także konkursy plastyczne: np. na „Projekt kartki pocztowej o tematyce świątecznej”. W jedną niedzielę w miesiącu organizowane są bezpłatne warsztaty (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna). Duże imprezy to np. Noc Muzeów (maj), Festiwal Listów (wrzesień).
Dzieci do lat 7 nie płacą za wstęp do muzeum.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
ul. Z. Krasińskiego 1  
50-954 Wrocław
www.muzeum.wroclaw.pl

Czynne:

pn. 10-15
Śr. 10-17
Cz.-Sob. 10-15
Ndz. 11-16(wstęp wolny)
Wt.- nieczynne.

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

BWA Wrocław

Galerie Design i Awangarda mają w swojej ofercie nie tylko ciekawe wystawy, ale także warsztaty dla dzieci.


TERAZ DIZAJN! - to wielopoziomowy i kompleksowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży z Wrocławia i okolic oraz dorosłych, przygotowany i koordynowany przez zespół specjalistów związanych z galerią Design BWA Wrocław oraz specjalistów z różnych ośrodków w Polsce. Opracowany został we współpracy z grupą ekspertów obejmującą pedagogów, projektantów i specjalistów od dizajnu oraz teoretyków i historyków dyscypliny. Obejmuje osiem modułów tematycznych, stronę internetową oraz publikację teoretyczną, każdy z elementów stanowi odrębną całość skierowaną do konkretnej grupy wiekowej i grup zainteresowania. Razem tworzą jednolity program upowszechniający dizajn - jego historię i najważniejsze zagadnienia. Towarzyszące wykładom praktyczne, multimedialne warsztaty rozbudzają umiejętność i wyobraźnię ich uczestników, w szerszej perspektywie ucząc postawy obywatelskiej oraz współodpowiedzialności za kształt przestrzeni publicznej.

Warsztaty realizowane w galerii od 2010 roku cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich nowatorska formuła, sprawdzona w dotychczasowej realizacji polega na twórczym wykorzystaniu potencjału dzieci dla rozwoju dyscypliny. Nowatorstwo i spontaniczne myślenie dzieci staje się narzędziem do pracy dla profesjonalistów. Tematyka zajęć obejmuje najbliższe otoczenie, dom, ogród. Są one realizowane w Galerii Design i Awangarda i mogą w nich brać udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Nazwa cyklu warsztatów to "3D czyli Dizajn Dla Dzieci". Spotkania odbywają się w soboty w godzinach 11-13, zazwyczaj 2 razy w miesiącu. Obowiązują na nie zapisy, a informacje o kolejnych spotkaniach z wyprzedzeniem zamieszczane są na stronie http://bwa.wroc.pl/. W warsztatach uczestniczy zazwyczaj około 15 dzieci. Nie są to grupy zorganizowane, więc każdy może zapisać swoje dziecko. Tematyka zajęć związana jest z dizajnem oraz z aktualnie pokazywaną wystawą w Galerii. Zajęcia mają następujący przebieg: po zabawie integracyjnej następuje prezentacja bądź mini-wykład dotyczący tematyki zajęć (np. projektowanie mebli, pojazdów, maszyn, moda, typografia), po czym uczestnicy rozpoczynają pracę warsztatowa (dzieci pracują nad własnymi projektami, korzystając z inspiracji płynącej z wystawy i wcześniejszej prezentacji). Warto zaznaczyć, że jako materiały plastyczne wykorzystywane do tworzenia prac służą śmieci, np. plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach, rolki po papierze toaletowym. Uczestnicy pracują samodzielnie, ale pod opieką i z wsparciem osób prowadzących.

Plusy Galerii Design to dogodna lokalizacja w centrum (ul Świdnicka), ciekawa oferta warsztatów. Szerokie wejście i brak schodów, oraz wysokich progów. Minus to toalety na zapleczu nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnością.

Także wystawom w galerii Awangarda towarzyszą działania warsztatowe adresowane do różnych grup wiekowych, o których osoby zainteresowane są informowane za pośrednictwem newslettera, który można subskrybować na stronie internetowej: www.bwa.wroc.pl Galeria Awangarda mieści się w centrum na Ulicy Wita Stwosza, szerokie wejście i brak schodów umożliwiają obejrzenie wystawy. Minusem jest utrudniony dostęp dla osób z niepełnosprawnością fizyczną do toalety (trzeba pokonać schody i nie jest ona dostosowana dla osób nie w pełni sprawnych).

Galeria Awangarda

ul. Wita Stwosza 32
 50-149 Wrocław,
tel.(071) 790 25 82

Galeria Design
 ul.Świdnicka 2-4
50-067 Wrocław,
tel. (071) 790 11 93
http://wroc.bwa.wroc.pl

oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON


Czytaj więcej »
articleFoto

Biblioteki bez Barier we Wrocławiu

O tym, jak ważne jest czytanie, nie trzeba nikogo przekonywać. Dla każdego dziecka biblioteka może stać się miejscem magicznym. Na półkach na przeczytanie czekają prawdziwe skarby, organizowane są ciekawe spotkania i zabawy... Ważne jest, aby wszystkie dzieci mogły swobodnie poruszać się pomiędzy półkami i same wybrać interesujące je książki.

Zapraszamy do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, które posiadają status Biblioteki  bez Barier. Oznacza to, że są architektonicznie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.


Filia nr 1, ul. Sztabowa 98
Filia nr 4, ul. Wieczysta 105
Filia nr 6, ul. Lwowska 21
Filia nr 7, ul. Suwalska 3
Filia nr 9, ul. Wielkopolska 16
Filia nr 10, ul. Jelenia 7
Filia nr 16, ul. Kolista 17
Filia nr 17, ul. Gałczyńskiego 8
Filia nr 18, ul. Grabiszyńska 236 a
Filia nr 22, ul. Chociebuska 8-10
Filia nr 23, bulwar Ikara 29-31
Filia nr 29, ul. Reja 1/3
Filia nr 30, ul. Kowalska 105
Filia nr 31, ul. Strachocińska 155/157
Filia nr 37, ul. Sempołowskiej 54 a
Filia nr 40, pl. Przybyszewskiego 59
Filia nr 42, ul. Serbska 5 a
Filia nr 58, pl. Teatralny 5


Biblioteki oprócz udostępniania swoich zbiorów organizują liczne zajęcia dla dzieci: spotkania z autorami i ciekawymi ludźmi, warsztaty, konkursy i zabawy.

opracowała na podstawie strony Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu Dagmara Adwentowska

Czytaj więcej »
articleFoto

OŚRODEK DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH ŚWIATOWID

OŚRODEK DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH ŚWIATOWID może się pochwalić ponad 40letnią działalnością kulturalną we Wrocławiu, początkowo pod szyldem Dzielnicowego Domu Kultury Śródmieście.

Dawniej Ośrodek miał swoją siedzibę na Sępolnie, od 2002 roku mieści się na Biskupinie w nowo wybudowanym obiekcie.  Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w podjazd i windę dla niepełnosprawnych. Mieści się w nim galeria, sala widowiskowa na 130 osób z pełnym wyposażeniem scenicznym.

Światowid oferuje popołudniowe zajęcia artystyczne dla dzieci (a także młodzieży i dorosłych). Działa tam około 30 sekcji. Główne nurty tematyczne to teatr, muzyka, plastyka, taniec, zajęcia zintegrowane, hobby i relaks. Warto także podkreślić, że Ośrodek Działań Twórczych Światowid jest organizatorem festiwali, konkursów, warsztatów artystycznych, producentem premier teatralnych a także miejscem koncertów i wernisaży.

Duże imprezy organizowane przez Ośrodek to Wrocławski Festiwal Form Muzycznych (listopad), Artystyczne Warsztaty Wokalne (okres ferii zimowych – styczeń lub luty), Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata” (styczeń-kwiecień), Ethnos – kultury świata (kwiecień) i Międzynarodowy Konkurs Plastikowych Modeli Redukcyjnych „Model EXPO” (maj).

Równolegle Światowid oferuje panel działań familijnych. W jego ramach odbywają się letnie i jesienne pikniki rodzinne oraz wakacyjne plenery ceramiczno – malarskie „Pod górą Ślężą”, skupiające uczestników (dzieci, młodzież, dorosłych) o wspólnych artystycznych pasjach. Warto wspomnieć także o Pracowni Edukacyjno- Artystycznej, która pełni funkcję zarówno świetlicy dla dzieci, jak i miejsca koordynującego działania twórcze.

Dla dzieci od 4 miesięcy do 3 lat stworzono Dziecięcą Pracownię Muzyczną Tamburynko. W jej ramach w ciepłej i przyjaznej atmosferze odbywają się zajęcia, podczas których maluchy poznają niezwykły świat muzyki. Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość oswajania się z prostymi instrumentami perkusyjnymi i ciekawymi rekwizytami. Dodatkowo zapoznają się z rytmizującymi wierszykami, a także śpiewają i tańczą przy akompaniamencie pianina i aktywnie słuchają wyselekcjonowanych utworów muzyki poważnej. Zajęcia mają pozytywny wpływ na rozwój dzieci gdyż kontakt z muzyką działa stymulująco już od pierwszych miesięcy życia. Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych od 4 miesięcy do 1,5 roku i od 1,5 roku do 3 lat.

Oferta zajęć dla dzieci Światowida obejmuje między innymi zajęcia plastyczne, taneczne, teatralne oraz muzyczne. Dzieciom niepełnosprawnym pracownicy polecają zwłaszcza zajęcia plastyczne oraz ceramiczne. Podczas tych pierwszych uczestnicy mają możliwość rozwijania umiejętności manualnych, wrażliwości na barwy, formy, kształty oraz poczucia estetyki. W praktyce poznają techniki plastyczne (akwarele, kredki, pastele, wyklejanki, wydzieranki, budowanie form przestrzennych, techniki szarpane i wiele innych) oraz uczą się aranżacji przestrzennej. Zajęcia są prowadzone w grupach 5-6 lat, 7-9 lat i 10-12 lat, a także dla gimnazjalistów i licealistów. Zajęcia z ceramiki rozwijają zmysł dotyku i orientacji przestrzennej. Osoby, które na nie uczęszczają mają okazję ćwiczyć zdolności manualne oraz poznają cały proces tworzenia z gliny w różnych technikach ceramicznych – od ręcznego lepienia poprzez pracę na kole garncarskim po szkliwienie i wypalanie w piecu gotowych wyrobów. Roczny cykl zajęć jest zakończony uroczystym wernisażem prac. Instruktorki Pracowni Plastycznej i Ceramicznej mają doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi i poza ASP ukończyły (bądź właśnie kończą) studia specjalizacyjne w tym zakresie.

W Ośrodku odbywają się także zajęcia z kinezjologii, w których uczestniczą najczęściej seniorzy lub rodzice z dziećmi (także z dziećmi z opóźnieniami rozwojowymi).

Sekcji jest naprawdę sporo: joga dla dzieci z tańcem bollywood; mała elektronika-zajęcia, podczas których uczestnicy poznają pod okiem instruktora zasady działania prostych urządzeń elektronicznych i samodzielnie je wykonują. Uczą się tym samym w praktyce podstaw fizyki i elektroniki, kształcą dociekliwość w rozwiązywaniu problemów, cierpliwość, zdolności manualne; jest też sekcja modelarstwa, na tych spotkaniach, uwielbianych zwłaszcza przez chłopców, pod okiem instruktora tworzone są z gotowych elementów modele pojazdów, statków bądź samolotów. Zajęcia rozwijają wiedzę z zakresu historii i wojskowości oraz umiejętności manualne, precyzję i cierpliwość. Młodzież ma okazję brać udział w konkursach modelarskich oraz wystawach (w Polsce i za granicą). Sekcja jest gospodarzem dorocznego Międzynarodowego Konkursu Modelarskiego o puchar Światowida. Są też sekcje gry na gitarze, tańca. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto uwzględnić zainteresowania, ale także możliwości dziecka. Możliwe są bezpłatne zajęcia próbne, po których dziecko i rodzice będą wiedzieli czy właśnie ta sekcja jest najbardziej odpowiednia. Ważne, aby dziecko dobrze czuło się w danej grupie.

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

ul. Sempołowskiej 54A
51-661 Wrocław
tel. 71 348 30 10;  71 348 30 19;
http://swiatowid.net.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Centrum Kultury Wrocław-Zachód

Centrum mieści się w nowoczesnym obiekcie, wyposażonym w sprzęt oświetleniowy, nagłaśniający, filmowy oraz w sprzęt do tłumaczeń symultanicznych wykorzystywany do projekcji filmowych z audiodeskrypcją.  

Centrum posiada salę teatralno-kinową (280 miejsc), 2 sale kameralne (100 i 50 miejsc), dwa duże hole wystawiennicze.

Główną misją Centrum jest kulturalne uaktywnienie lokalnej społeczności poprzez edukację kulturalna, animację społeczno- kulturalną oraz promocję zjawisk artystycznych. Od września 2006 roku odbywają się w Centrum projekcje filmów nagrodzonych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także projekcje filmów zagranicznych, które zyskały uznanie na międzynarodowych festiwalach.  Na uwagę zasługuje fakt, że jako jedyna instytucja kultury we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku Centrum Kultury Wrocław –Zachód od marca 2011 roku organizuje projekcje filmowe dla osób niewidomych i niedowidzących z audiodeskrypcją (symultanicznym „opowiadaniem” obrazu filmowego przez lektora). Dzięki dodatkowemu opisowi „opowiedzieć” można jak wyglądają postaci, miejsce akcji, kostiumy, gestykulacja i mimika aktorów. Centrum przygotowuje oferty dla widzów w różnym wieku. Cyklicznie organizuje projekt „Drzwi otwarte – Integracja” dla dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami. W 2011 roku projekt „Drzwi otwarte – Integracja” poświęcony było dzieciom i młodzieży niewidomej i słabowidzącej.

W obiekcie organizowane są także koncerty, recitale, wystawy, spektakle teatralne, programy kabaretowe, widowiska.

Centrum Kultury Wrocław-Zachód
ul. Chociebuska 4-6
54-433 Wrocław
tel./fax: 071 354-46-60
e-mail: biuro@ckwz.art.pl
www.ckwz.art.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Centrum Kultury Agora

CK AGORA jest ośrodkiem kulturalnym osiedla Różanka, którego celem jest szeroko rozumiana promocja kultury oraz wielokierunkowa działalność edukacyjna i artystyczna.

CK Agora oferuje szeroką gamę zajęć rozwijających kreatywność i wyobraźnię dzieci i młodzieży. Oferta Centrum obejmuje warsztaty z plastyki, tańca, śpiewu, gry na instrumentach muzycznych, teatru. Niezwykle ciekawe są autorskie warsztaty: malarstwa, ceramiki, szkła fusingowego, grafiki, fotografii oraz filmu. Plusem są też dobrze wyposażone pracownie (m.in. w piece ceramiczne i fusingowe, prasę graficzną).

Dzieci mogą skorzystać z pracowni:
  • choreograficznej ( w ramach której są prowadzone zajęcia z rytmiki, zespoły taneczno-wokalne, zespół tańca, nowoczesnego, balet, oraz taniec irlandzki);
  • wokalnej;
  • instrumentalnej, można w jej ramach nauczyć się bądź doskonalić grę na pianinie, skrzypcach, perkusji, gitarze;
  • teatralnej;
  • plastycznej, w jej ramach działa „bazar plastyczny” oraz akademia sztuki dla najmłodszych.

Agora realizuje różnorodne projekty o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim a nawet międzynarodowym: koncerty, spektakle, wystawy, festiwale, imprezy plenerowe, konferencje popularno-naukowe. Centrum jest otwarte na współpracę z licznymi instytucjami kultury i oświaty, organizacjami pozarządowymi, środowiskiem artystycznym. Jest też otwarte na dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwe plusy z punktu widzenia dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnością fizyczną to: podjazdy dla wózków, niskie progi, szerokie drzwi, winda, dostosowana toaleta i miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Centrum Kultury Agora
Ul. Serbska 5a
51-111 Wrocław
Tel.:
(071) 325-14-83
(071) 326-15-31

oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRONCzytaj więcej »
articleFoto

Centrum Sztuki WRO

Centrum Sztuki WRO prowadzi swoją działalność od 2008 roku. Ma ono swoją siedzibę przy ul. Widok 7 w przestrzeniach częściowo nowowybudowanych, częściowo odrestaurowanych.

Działania programowe CS WRO to między innymi organizacja wystaw, projekcji, wykładów, warsztatów, przygotowanie projektów artystycznych ale także  działalność wydawnicza, edukacyjna i popularyzatorska w dziedzinie sztuki współczesnej, skierowana do różnych grup odbiorców, w tym także do dzieci i młodzieży. Misją Centrum jest wspieranie działalności artystycznej i edukacyjnej oraz inicjowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej i intelektualnej.

„Przedszkole mediów” jest to projekt realizowany przez Centrum Sztuki Wro od lutego 2008. Wielokierunkowy program tego projektu obejmuje m.in. działania warsztatowe związane z bieżącym programem wystawienniczym, projekcje polskiej i światowej animacji, a także ciągle rozbudowywaną i prezentowaną w różnych galeriach i muzeach,  wystawę Interaktywny Plac Zabaw.
Celem projektu” Przedszkole mediów” jest przybliżenie zagadnień współczesnej sztuki, mediów i technologii komunikacji poprzez zabawę i różnego rodzaju zajęcia warsztatowe, przygotowywane we współpracy z artystami i prowadzone przez nich wspólnie z kuratorami i pedagogami.
Dzieci uczestniczące w wydarzeniach odbywających się w ramach „Przedszkola mediów” mają szansę poznać zarówno podstawowe zasady i pojęcia plastyki (np. perspektywa, kolor, faktura), jak i bardziej skomplikowane, związane z technologią zagadnienia, np. różnorodne aspekty wykorzystania technik medialnych w sztuce współczesnej (edycja obrazu i dźwięku, interakcja, generowanie wydarzeń w czasie rzeczywistym). Eksperymentowanie z formą, światłem i kolorem, wykorzystanie tradycyjnych środków twórczej ekspresji i nowoczesnych technologii medialnych, sprzyja rozwijaniu wyobraźni a także otwartych postaw. Ważnym celem projektu jest także  wykształcenie umiejętności współpracy wewnątrz grupy. Program ten jest kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych (1-3), a także dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz do ich rodziców i wychowawców.

Wartą uwagi inicjatywą jest Interaktywny Plac Zabaw-wystawa dla najmłodszej publiczności, złożona z interaktywnych instalacji medialnych, wyprodukowana przez Centrum Sztuki WRO. Projekt jest pionierski zarówno z powodu użycia nowoczesnych technologi, jak i interakcji z publicznością. Zestaw instalacji, ciągle rozwijany i wzbogacany o nowe komponenty, oferuje niecodzienne, ciekawe doświadczenie i pozwala widzom poprzez zabawę generować obrazy i dźwięki na wielkoformatowych ekranach w czasie rzeczywistym.
Wystawa łączy elementy elektroniczne z tymi, którymi posługują się dzieci. Umożliwia wielozmysłową percepcję zaaranżowanego, trójwymiarowego otoczenia. Takie doświadczenia są inspirujące i pobudzają wyobraźnię oraz twórczość dzieci.
Odmienną część wystawy stanowi wypoczynkowa sala w formie kina, gdzie przedstawiany jest wybór klasycznej polskiej animacji z lat 1960. i ‘70. Tak więc w Interaktywnym Placu Zabaw spotykają się media tradycyjne  i nowe.
Interaktywny Plac Zabaw zobaczyło dotychczas ponad sto tysięcy widzów w  różnych galeriach sztuki i muzeach. A jego twórcy są laureatami Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej”  WARTO za rok 2008.

Centrum Sztuki Wro jest wolne od barier architektonicznych. Jest tam winda, toaleta dla osób niepełnosprawnych, brak wysokich progów.


CENTRUM SZTUKI WRO
ul. Widok 7
50-052 Wrocław
Tel.  71 343 32 40

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRONCzytaj więcej »

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka jest jednym z miejsc, które po prostu trzeba choć raz zobaczyć będąc we Wrocławiu. Duży rozmiar malowidła (15x114m) w połączeniu z zabiegami malarskimi (specjalna perspektywa) i technicznymi (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), pozwala odwiedzającym „poczuć” atmosferę tamtych czasów.

Panorama Racławicka to unikatowe dzieło. Dzieci szczególnie może zainteresować Mała Rotunda, w jej środkowej części jest plastyczna mapa terenu, odzwierciedlająca układ topograficzny rejonu, gdzie miała miejsce bitwa racławicka. Uwagę przykuwają kolorowe diody, przy pomocy których zaznaczono pozycje i ruchy wojsk walczących w bitwie. Uzupełnieniem przekazu jest komentarz czytany przez lektora. W gablotach, na obrzeżach rotundy, mieści się ekspozycja Barwa i broń wojsk walczących pod Racławicami. Można też zakupić różnorodne pamiątki.

W budynku Panoramy Racławickiej odbywają się lekcje muzealne, w roku szkolnym 2011/2012 lekcje są prowadzone w okresie od 1 listopada 2011r. do 15 kwietnia 2012r. Taka lekcja trwa, podobnie jak w szkole, 45 minut. Z tym, że ma ona zupełnie inny przebieg. Obejmuje wstęp przeprowadzany w Małej Rotundzie (ok. 15 minut) i omówienie Panoramy na platformie widokowej (ok. 30 minut). Lekcje prowadzi historyk sztuki.

Warto podkreślić, że sposób przekazywania wiedzy jest dopasowany do wieku odbiorcy, tak, aby zajęcia były ciekawe a ich treść zrozumiała dla małych uczestników. Dzięki uczestnictwu w lekcjach muzealnych dzieci mogą w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę historyczną(Rozbiory Polski, Powstanie Kościuszkowskie) oraz dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstawało malowidło. Takie zajęcia mogą być zarówno wstępem jak i uzupełnieniem dla lekcji historii, języka polskiego, plastyki. Uczestnictwo w lekcji należy zgłosić, co najmniej tydzień wcześniej. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: 071 344 16 61/ 071 344 23 44 Grupa liczy maksymalnie 30 uczestników.

Obiekt jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością. Są podjazdy, brak jest wysokich progów, jest także toaleta dla osób niepełnosprawnych.

Panorama Racławicka
Ul. Purkyniego 11
50-155 Wrocław
http://www.panoramaraclawicka.pl

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON


Czytaj więcej »