Gdzie zjeść?

Miejsca, w których razem z dziećmi zjemy coś smacznego, ugasimy pragnienie i.... będziemy się fantastycznie bawić!
articleFoto

Czekoladziarnia

Czekolada to jeden z tych smaków dzieciństwa, który pamiętamy wyraźnie nawet jako dorośli. Każdy z nas chowa w pamięci słodkie wspomnienia bombonierki z małymi klejnotami, tabliczki w szeleszczącym papierku w rękach babci czy chwili, w której poszliśmy z rodzicami do kawiarni i kelner postawił przed nami filiżankę z napojem pachnącym wspaniale i tajemniczo... Do magicznego świata czekolady zaprasza dzieci i ich rodziców wrocławska Czekoladziarnia. Dla jednych będzie to szansa wspaniałych odkryć nowych smaków i woni, dla drugich – powrót do słodkich wspomnień z dzieciństwa. Dla wszystkich – miłe chwile spędzone całą rodziną w przyjaznym miejscu o szczególnej atmosferze.

Wrocławska Czekoladziarnia przy ul. Połanieckiej 17 mieści się w pięknej dzielnicy Krzyki. Sąsiedztwo parku i malowniczej, pełnej drzew i starych wilii dzielnicy sprawia, że będzie doskonałym miejscem na odpoczynek po rodzinnym spacerze. Już na pierwszy rzut oka widać, że dla właścicieli i obsługi wszystkie dzieci – także te z niepełnosprawnościami – są gośćmi wyjątkowymi i ważnymi, na których przybycie przygotowali się starannie – i których odwiedziny sprawiają im największą radość.

Wnętrza piękne i przyjazne

Czekoladziarnia mieści się w parterowym budynku. Jej pomieszczenia zaadaptowano tak, aby nawet z rodzic z wózkiem o dużych gabarytach mógł bez trudności poruszać się we wszystkich pomieszczeniach. Nie znajdziemy tu przeszkód w rodzaju wysokich progów czy wąskich przejść. Jeśli natomiast w trakcie wizyty w czekoladziarni przydarzy się konieczność nakarmienia dziecka na osobności lub przewinięcia – nie będzie żadnego problemu! Cały czas jest dostępne osobne, intymne pomieszczenie z przewijakiem. Toaleta jest dostosowana częściowo – z wjechaniem do niej wózkiem nie powinno być trudności, niestety brakuje poręczy i uchwytów. Jest natomiast dostępna nakładka na toaletę dla małych dzieci.

Dla małych gości w każdym wieku właściciele przygotowali odpowiednie meble, od krzesełek do karmienia dla najmłodszych, po małe stoliki i dopasowane do nich taborety i krzesełka dla tych nieco większych. Każde dziecko będzie mogło wygodnie i bezpiecznie skorzystać z bogatej oferty menu.

Bawialnia jak z bajki

Miejscem, które wzbudzi zachwyt dzieci jest bez wątpienia bawialnia. To duże – 50 mkw. - pomieszczenie, przygotowane specjalnie dla najmłodszych gości, przestronne i bezpieczne. Jest wyposażone w mebelki, zjeżdżalnię, miniaturowy domek, a także w zabawki dla dzieci w każdym wieku, książeczki i materiały do rysowania – gdyby najmłodsi goście zapragnęli przelać na papier wrażenia ze spaceru, będzie jak znalazł. Na gości raczkujących lub tych, którym ze względu na niepełnosprawność najwygodniej bawić się na podłodze, czeka dywan do raczkowania. Nie musimy mieć też obaw, że podczas zabawy dzieci „coś zmalują”, podczas gdy my będziemy za ścianą. W bawialni ustawiono dla rodziców kawiarniane stoliki, przy których można spokojnie napić się czekolady lub kawy – i cały czas mieć pociechę „na oku”. Ilość małych stoliczków jest wystarczająca, by zorganizować w Czekoladziarni urodziny lub inną imprezę dla maluchów.

Imprezy i wydarzenia

Nie tylko dostosowanie wnętrz do potrzeb dzieci niepełnosprawnych świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje bogata oferta płatnych imprez i wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, podczas których dzieci z niepełnosprawnościami mogą pod opieką osób z doświadczeniem pedagogicznym poznać wiele ciekawostek – nie tylko na temat czekolady – ale przed wszystkim pobawić się wspólnie ze swoimi zdrowymi rówieśnikami.

Tematyka zajęć i warsztatów jest bardzo szeroka – dzieci odbywają w wyobraźni podróże do odległych i bliskich miejsc, poznają zasady ekologicznego trybu życia, wkraczają w fascynujący świat nauki, dowiadują się o dawnych zawodach, historii Polski i świata, a także poznają wspaniałe wrocławskie legendy. A wszystko wśród zapachu czekolady i w atmosferze zabawy.

W zajęciach dla grup zorganizowanych – tzw. Czekoladowych Lekcjach i Akademii Czekoladek – często biorą udział również dzieci i młodzież niepełnosprawna, także niewidome i niesłyszące. Zajęcia dla tych grup świetnie się sprawdzają jako edukacja wielozmysłowa – nie tylko oglądanie i słuchanie, ale i wąchanie oraz smakowanie. Magdalena Musiał, właścicielka Czekoladziarni, szczególnie ciepło wspomina właśnie odwiedziny grupy osób z deficytami wzroku – odnalazły się one doskonale w świecie różnorodnych zapachów i smaków.

Czekoladziarnia na medal

Rodzice z dziećmi – szczególnie z dziećmi niepełnosprawnymi – są rzadkimi gośćmi w kawiarniach. Powoduje to nie tylko obawa przed barierami architektonicznymi, które zmieniają drogę po zwykłe lody w prawdziwy tor przeszkód. Po prostu dzieci – jak to dzieci – rzadko potrafią wysiedzieć spokojnie przy stoliku. Rodzice rezygnują więc z wyjścia do kawiarni z obawy, że będzie to przeszkadzać obsłudze i innym gościom. Rezygnują też często z organizacji urodzin w lokalu, obawiając się odmowy ze względu na niepełnosprawność dziecka.

Do Czekoladziarni przy ulicy Połanieckiej możemy wybrać się bez takich myśli. W jej przestronnych i dostosowanych wnętrzach o przyjaznej kolorystyce będziemy mogli razem spędzić miło czas bez konieczności mozolnego pokonywania przeszkód architektonicznych. Będzie to też doskonałe miejsce na urodziny dla malucha. Magdalena Musiał, właścicielka Czekoladziarni apeluje, aby w przypadku rezerwacji lokalu na imprezę zorganizowaną dla grup integracyjnych nie ukrywać faktu, że w grupie będą dzieci niepełnosprawne. Będą witane tak samo otwarcie jak ich zdrowi rówieśnicy. Natomiast informacja ta pozwoli animatorom zabaw lepiej przygotować się do prowadzenia zajęć, tak aby dla każdego z małych gości wizyta w krainie czekolady była niezapomnianym przeżyciem i aby żadne z nich nie siedziało smutne w kącie.

Przede wszystkim jednak Czekoladziarnia jest miejscem przygotowanym od podstaw dla rodzin z dziećmi. I zarówno wyposażenie, jak i miła obsługa lokalu świadczą o zrozumieniu faktu, że dziecko – także dziecko z niepełnosprawnością – jest gościem o nieco odmiennych od dorosłego potrzebach. A to oznacza, że nie tylko potrzebuje mniejszych mebli i czasami miejsca do przewinięcia. Przede wszystkim dziecko – niezależnie od stopnia sprawności – jest dzieckiem i zachowuje się jak dziecko. Chce się bawić razem z rówieśnikami, dotknąć, posmakować i powąchać, poznać dokładnie wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego oczu i rączek.

Właścicielkom Czekoladziarni udało się stworzyć miejsce, w którym to wszystko jest możliwe.

Czekoladziarnia Połaniecka
ul. Połaniecka 17
Wrocław
tel. 71 336 51 37 (rezerwacja i informacja), 607 124 224 (informacja o urodzinach,
zajęciach edukacyjnych i zajęciach rodzinnych)

http://czekoladowaedukacja.pl/


oprac. Dagmara Adwentowska


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Dziecko nie jest intruzem - Blabla Cafe

Jeszcze kilka lat temu na dziecko wchodzące z rodzicami do kawiarni czy restauracji obsługa patrzyła wilkiem. Dziś jest o wiele lepiej, restauratorzy rozumieją, że dziecko też jest gościem, a rodzice – tak samo jak przed narodzinami syna czy córki – chcieliby zasiąść przy kawie i ciastku i porozmawiać. Warto odwiedzić jedną z pierwszych kawiarni we Wrocławiu, która powstała właśnie z myślą o rodzinach z dziećmi.

Malutka i przytulna kawiarnia mieści się we Wrocławiu przy ul. Wesołej 2. To nie tylko miejsce, gdzie można posiedzieć przy kawie po wizycie w sąsiednim Aquaparku. To przede wszystkim punkt spotkań dla wielu rodziców. Tu mogą wymienić się doświadczeniami, porozmawiać o problemach i zasięgnąć porad specjalisty np. w chustonoszeniu.


Zaczęło się... w innej kawiarni

Blabla Cafe to doskonałe miejsce dla tych mam, które chcą pozostać aktywne. Nie bez znaczenia jest to, że kawiarnia została stworzona właśnie przez dwie aktywne mamy. A zaczęło się kilka lat temu, prozaicznie – podczas wspólnego wyjścia "na miasto", by pogadać chwilę przy filiżance przysłowiowej kawy. Z szybkiego wypadu zrobiła się wielka wyprawa. Problemem było już samo wjechanie do lokalu z dziecięcymi wózkami i "zaparkowanie" ich w wąskich przejściach między stolikami. W menu brakowało zdrowych napojów i potraw dla matek karmiących i dzieci. Kiedy zaś zaszła konieczność przewinięcia niemowlaka. W pozbawionej przewijaka toalecie trzeba się było wykazać sprawnością i opanowaniem cyrkowego akrobaty.

Tak narodził się pomysł Blabla Cafe – miejsca, w którym rodzic może być rodzicem, a dziecko dzieckiem. Jednej z pierwszych kawiarni we Wrocławiu, gdzie świat dzieci i dorosłych łagodnie się przenikają.
Dziecięcy świat na antresoli

Do Blabla Cafe można łatwo i bez problemów dotrzeć z dziecięcym wózkiem. W pobliżu znajduje się parking. Nie ma wysokich progów – podjazd do szerokich drzwi prowadzi prosto z chodnika. W środku bez trudności można zaparkować wózek. Dla najmniejszych gości jest dostępny przewijak.

Na rodziców czekają wygodne kawiarniane kanapy, zaś dla dzieci – wydzielony kącik zabaw. Elementem kącika jest osłonięta antresola z okrągłymi okienkami – może być zamkiem albo okrętem podwodnym. Dzieci znajdą tu mnóstwo zabawek i książeczek. Wnętrza utrzymane są w spokojnych, stonowanych barwach.


Smacznie i zdrowo

Kawiarnia oferuje napoje dostosowane do potrzeb dzieci i dorosłych, w tym także przyszlych mam, między innymi świeżo wyciskane soki owocowe. W karcie menu znajdziemy smaczne i zdrowe kanapki i ciepłe tosty. Ciasta i desery przygotowywane są na miejscu. W okresie letnim dostępne są także lody i gofry. Jesienią i zimą cieplejsze małe dania kawiarniane oraz napoje i koktajle. Istnieje możliwość zamówienia produktów bezcukrowych lub bezmlecznych. Obsługa kawiarenki posiada wykształcenie pedagogiczne i doświadczenie w pracy z dziećmi – także tymi z niepełnosprawnościami.


Warsztaty, porady, konkursy

Prowadzenie kawiarni to niejedyny aspekt działalności właścicielek. Blabla Cafe to prawdziwe centrum dla dla rodziców. Można skorzystać z usług prowadzonej tu agencji niań – opiekunek doświadczonych, zaufanych i sprawdzonych. Z Blabla Cafe współpracują specjaliści. Rodzice mogą skorzystać z porad m.in. specjalistki chustonoszenia, ale także pediatry, doradcy laktacyjnego czy psychologa. Prowadzone są liczne warsztaty – dla rodziców m.in. śpiewania kołysanek. Natomiast dla dzieci organizowane są zajęcia muzyczne i artystyczne. Atrakcją są też imprezy okolicznościowe, na przykład odwiedziny Mikołaja z torbą pełną prezentów. Można również wziąć udział w często organizowanych konkursach i wygrać różne "dzieciowe" rekwizyty.

Przyjazna dzieciom i rodzicom kawiarnia czeka na gości od poniedziałku do soboty w godzinach 10-20.

Blabla Cafe
Wesoła 2
50-535 Wrocław
tel. 71 367 10 10, 694 43 16 28
http://www.maybebaby.pl


oprac. Dagmara Adwentowska


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON
Czytaj więcej »
articleFoto

MamCzasCafe

Przyjazne miejsce- zarówno dla rodziców, którzy mogą chwilę odpocząć i przy kawie porozmawiać z innymi rodzicami, jak i dla dzieciaków, które na pewno nie będą się tam nudzić.

W tym przytulnym wnętrzu poza zjedzeniem deseru rodzice, a zwłaszcza mamy, mogą wziąć udział w jednym z szerokiego wachlarza warsztatów: karmienie piersią, – co zrobić żeby się udało”, aktywna mama, pierwsza pomoc przedmedyczna u dzieci i niemowląt, warsztaty z chustonoszenia, warsztaty z pieluszkowania, Szkoła Rodzenia „Natura”, masaż Shantala dla maluszków, mogą też poszerzyć swoje wiadomości na temat diety dziecka.

Jeszcze szersza oferta zajęć jest przewidziana dla dzieci: dziewczynki prawdopodobnie zainteresują zajęcia baletowe przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat, z kolei chłopców może pochłonąć robotyka dla zaawansowanych, nie brakuje także zajęć tanecznych: animacje taneczne dla dzieci, Broadway Jazz Dance, nauka tańca towarzyskiego oraz zajęć artystycznych takich jak warsztaty teatralne. Oferta obejmuje także zajęcia muzyczne: naukę gry na gitarze czy keyboardzie, logorytmikę; zajęcia z języka angielskiego, matematyki, nauka gry w szachy, jest też noc z Andersenem oraz bardzo ciekawe i rzadko spotykane zajęcia dla dzieci z zakresu technik zapamiętywania i koncentracji z elementami twórczego myślenia.

W MamCzasCafe można także kupić ubrania, książki, zabawki, chusty i inne akcesoria dziecięce w tamtejszym sklepie, bądź zlecić zorganizowanie niezapomnianych urodzin dla dziecka z opieką animatora/instruktora, poczęstunkiem, budowaniem i programowaniem robotów, sesją zdjęciową.

Kawiarnia jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych w 100%. Jest podjazd, nie ma progów, drzwi wejściowe oraz wewnętrze są szerokie. Włączniki świateł są na wysokości dostosowanej dla osób w wózkach, łazienka jest duża i wyposażona w uchwyty oraz sprzęt ułatwiający korzystanie z niej osobom niepełnosprawnym. Właścicielka jest otwarta na wszystkie dzieci i chętnie organizuje im urodziny.

MamCzasCafe
Ul. Zwycięska 14d/1/A
53-033 Wrocław
Tel: (071) 719- 59-67
Tel. 722-314-667
Godziny otwarcia:
Poniedziałek- sobota 10-21
Niedziela 12-21
http://www.mamczascafe.pl/

 oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Przystań i Marina

Przystań i Marina to dwie siostrzane restauracje położone w centrum miasta, między dwoma mostami. Zachwycają widokiem od strony rzeki. Ciepły i zarazem elegancki wystrój obu wnętrz, nastrojowa muzyka i uprzejma obsługa tworzą wyjątkową atmosferę.

Pomimo iż nie są to lokale stworzone stricte z myślą o dzieciach, to jednak są one tam mile widziane. W weekendy, kiedy jest ich dużo, w restauracji Marina jest dla nich kącik z zabawkami. Są też foteliki do karmienia małych dzieci i przewijak. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są dostępne kolorowanki. Są też upominki dla małych klientów, którzy grzecznie zjedzą obiad.
Brak schodów i dostosowane toalety sprawiają, że restauracja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością fizyczną.
Lokale różnią się godzinami otwarcia (Przystań otwarta jest od poniedziałku do piątku od 9, a Marina od 12), mają także odmienne menu. W Marinie możemy spróbować owoców morza, ryb, smaków z Italii, dobrego wina. Można tam także zorganizować uroczystość (chrzciny, komunie etc.) Obsługa jest uprzejma i pomocna.
Przystań oferuje przysmaki kuchni śródziemnomorskiej. Szeroki wybór uzupełnia codziennie niespodzianka szefa kuchni w formie menu dnia. W okresie letnim przyjemne może być spożywanie posiłku na świeżym powietrzu, w ogródku restauracji.


Restauracja Przystań
ul. Księcia Witolda 2
 50-202 Wrocław
 Tel.: (071) 78 96 909
http://www.przystan.wroc.pl
Lokal jest otwarty:
 poniedziałek - piątek: 9:00 - 23:00
 Sobota: 10:00 - 23:00
 Niedziela: 11:00 - 23:00


Restauracja Marina

Lokal jest otwarty:
poniedziałek - piątek: 12:00 - 23:00
soboty i niedziele: 11:00-23:00
Telefon: (71) 794 00 01
www.marina.wroc.pl


oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

SPICE INDIA

Jeśli szukasz odmiany i chcesz spróbować nowych smaków warto udać się do Spice India. Usytuowana w samym centrum Wrocławia zdecydowanie różni się od innych restauracji.

Personel w tradycyjnych, indyjskich strojach, uprzejma obsługa, ciekawy wystrój i dobra atmosfera wnętrza pozwolą Ci oderwać się od szarej rzeczywistości. Wysoki standard kuchni zapewniają kucharze z północnej części Indii.

Duży wybór zarówno delikatnie jak i pikantnie przyprawionych potraw. Szeroka oferta obejmująca dania z ryb, drobiu, baraniny (pieczone w specjalnym glinianym piecu Tandoor), ale także dania wegetariańskie. Są też oryginalne desery.

W Spice India można także zorganizować imprezę okolicznościową.

Dzieci mają do dyspozycji pokój zabaw z zabawkami. W lokalu jest winda, są podjazdy i toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Zaletą jest też uprzejmy, życzliwy personel.
W soboty są organizowane pokazy tańca indyjskiego, podczas których można podziwiać tancerki w tradycyjnych, indyjskich strojach

SPICE INDIA

Ul. Wita Stwosza 15 a
50-148 Wrocław
Tel/fax: 71 794 80 44
http://www.spiceindia.pl/

oprac. Marta Papiernik


Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON

Czytaj więcej »
articleFoto

Cafe Inspiracje

Idealne miejsce, jeśli chcesz odpocząć od codziennych spraw a zarazem przyjść z dzieckiem i mieć pewność, że będzie ono mile widziane i zajmie się sobą.

Cafe Inspiracje powstała z potrzeby stworzenia miejsca relaksu dla osób z dziećmi, twórczego spędzenia czasu podczas warsztatów lub po prostu przejrzenia prasy, spotkań z przyjaciółmi przy kawie bez obaw, że dzieci się znudzą bądź "rozniosą" lokal.

Sala zabaw - "Bawialnia na łące" to królestwo najmłodszych - wszystkie dzieci mogą się bezpłatnie pobawić w towarzystwie innych maluchów.


Kawiarnia organizuje imprezy (urodziny, bal sylwestrowy), ma także ofertę edukacyjną w formie warsztatów dla dzieci oraz rodziców i oraz lekcji języka angielskiego dla dzieci od lat 6. Przyjazna obsługa z cierpliwością dba o potrzeby najmłodszych - miejsce jest łatwe do posprzątania, więc rozlane płyny czy okruchy nikogo nie stresują. Dzieci mają specjalne menu z produktami o smakowitych nazwach (Napój Puchatka, czy Rafa Koralowa).

Jedną z organizowanych tam imprez jest zabawa sylwestrową, na którą można przyjść z dziećmi. Przewidziano profesjonalnego DJ. oraz animatorkę. Bawialnia przeistoczy się w miękki parkiet. Będą serwowane dania na ciepło i przekąski, a po północy tort.

Ciekawym pomysłem są przeróżne opcje urodzin przewidziane dla dzieci w różnym wieku; z tańcem przy muzyce z różnych stron świata bądź spektaklem kukiełkowym, którego bohaterem jest jubilat lub urodziny, podczas których goście dzieci wykonują biżuterię, misia, lub pudełko na skarby. Jest też opcja zorganizowania urodzin w terenie bądź ze składaniem i programowaniem robotów. Na miejscu (lub mailowo) można zamówić tort oraz ciasta - pieczone na zamówienie.

Oferta dla dzieci obejmuje stałe środowe warsztaty dla maluszków (od 1.5 roku do 4 lat), dla których kontakt z instrumentami muzycznymi jest ciekawy i pobudza ich rozwój.
Muzyczne soboty to oferta taneczna dla starszych dzieci (od 6 lat) - terminy spotkań są podawane na bieżąco w "Aktualnościach".
Rodziców chcących rozwijać więź emocjonalną z dzieckiem, kawiarnia zaprasza na cykliczne zajęcia "Masowanki-    rymowanki" - prowadzone w dwóch grupach wiekowych - od 4,5 do 10 miesiąca oraz od roku do 3 lat.  Zajęcia odbywają się w czwartki od 10.30. Rodzice uczą się podstaw masażu oraz wesołych rymowanek.
Ci, którzy lubią śpiewać, mogą poćwiczyć śpiewanie kolęd pod batutą profesjonalistki z Salonu Artystycznego. Można także zostawić dziecko pod opieką opiekunek.
Cafe Inspiracje oferuje także stałe bezpłatne zajęcia i spotkania dla najmłodszych dzieci (od 2 lat): Biblijne opowieści, podczas spotkania animatorka czyta dzieciom historie biblijne – korzystając z pięknie ilustrowanych wydawnictw dziecięcych. Inną możliwością jest Bajkoczytanie dla najmłodszych (także bezpłatne).

Nie będzie problemów z dostaniem się do środka z wózkiem - jest podjazd oraz miejsce na wózki. Jest też przewijak w pomieszczeniu gdzie w ciszy można nakarmić niemowlę oraz krzesełka do karmienia.Minusem jest niedostosowanie toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych fizycznie.


Cafe Inspiracje
Ul. Skrzydlata 21a/1b
Wrocław
tel:601 440 878
www.cafeinspiracje.pl

Godziny  otwarcia:
poniedziałek - piątek: 10.00 - 20.00
sobota - niedziela - 11.00 - 20.00

oprac. Marta Papiernik

Projekt "Wrocław - miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym" jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRONCzytaj więcej »