Za jeden uśmiech - relacja z Dni Integracji w Wałbrzychu

Wielkim sukcesem zakończyły się Dni Integracji, organizowane przez Zespół  Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu i Fundację „Promyk Słońca”. Spotkaliśmy się, śpiewaliśmy, było ognisko i zawody sportowe...

- To były najpiękniejsze chwile mojego życia - zwierzyła się swojej nauczycielce, Annie Kogut jej niepełnosprawna podopieczna, Oliwia ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy.
Niepełnosprawni uczniowie z pięciu miast województwa dolnośląskiego są zachwyceni dwudniowym pobytem w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu. Nauczyciele wałbrzyskiej placówki integracyjnej wspólnie z Fundacją „Promyk Słońca” z Wrocławia zorganizowali z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych I. Dni Integracji. W programie spotkania znalazły się imprezy dla „ducha i ciała”, jak określiła to dyrektor ZSzOI Bożena Kruszyńska. 

Atrakcji nie brakowało. W sobotę, 3 grudnia, zachwyt przybyłych gości wzbudził spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Bez komentarza”, pracującej pod kierunkiem polonistki z ZSzOI w Wałbrzychu Sylwii Aftyki-Łody, pt. „Pomylić się nie ma możności” . Młodzi aktorzy zebrali gromkie oklaski, gdyż ich gra, talent i oddanie emocji związanych z pokonywaniem przeciwności losu głównej bohaterki sztuki, jej niezłomne dążenie do celu – odnalezienia światła życia - wzbudziły w widzach niekłamane wzruszenie, a w niejednym oku zakręciła się łza… 

Na spotkaniu nie zabrakło najmłodszych – przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Integracyjnego „Promyk słońca”, którzy nie tylko wzięli udział w festiwalu, lecz również pozwolili porwać się do wspólnej zabawy muzyczno-ruchowej gimnazjalistom z ZSzOI, którzy zorganizowali dla nich karaoke z najbardziej popularnymi w świecie maluszków piosenkami.

„Piosenka jest dobra na wszystko” – pod takim hasłem przebiegał sobotni festiwal piosenki. Poza solistami z placówki gospodarzy i chóru nauczyciela muzyki Pawła Golczaka wzięły w nim udział zaproszone młode talenty z kilku placówek integracyjnych Dolnego Śląska: z Zespołu Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze, Zespołu Szkół Integracyjnych w Kłodzku, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy i wspomnianego już Publicznego Przedszkola Integracyjnego „Promyk Słońca” we Wrocławiu. Repertuar koncertu był przebogaty: od piosenki przedszkolnej, poprzez turystyczną, po znane polskie szlagiery. Publiczność bawiła się znakomicie śpiewając razem z wykonawcami.

Pobyt zaproszonych nauczycieli i uczniów gospodarze spotkania urozmaiciły atrakcje oferowanymi przez Stado Ogierów w Książu: przejażdżki bryczką, ognisko z pieczeniem kiełbasek, karmienie koni i wspólna zabawa przy muzyce.

- U was w szkole jest coraz więcej takich fajnych imprez - cieszyła się mama jednej z piątoklasistek, przybyła wraz z córką, aby kibicować gimnazjalistom, którzy w kolejnym dniu integracji mieli po raz drugi w tym roku zmierzyć się z niepełnosprawnymi koszykarzami ze Stowarzyszenia „Mogę wszystko” Piotra Nowickiego, grając tak jak oni na wózkach inwalidzkich. Gorący doping publiczności nie pomógł niestety gospodarzom meczu, którzy podobnie jak poprzednio przegrali z kretesem.  Tym razem jednak zachowali twarz, zdobywając kilkanaście celnych honorowych rzutów.


O dobry humor zebranych zadbali podopieczni Natalii Świrydczuk, pedagoga z Publicznego Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu, którzy w spektaklu słowno-muzycznym pt. „Jest cudnie..” pokazali, że życie dla każdego, bez względu na przeciwności losu, z jakimi musi się zmagać, może być w pełni wartościowe, a codzienność niesie ze sobą nie tylko troski, ale i radość z kontaktów z innymi ludźmi.

Niedzielne przedpołudnie wypełniły również zabawy na sportowo dla przybyłych niepełnosprawnych uczniów dolnośląskich placówek. Wolontariusze z gimnazjum pod okiem rehabilitantek zorganizowali dla nich turniej integracyjny, do którego przyłączyli się również niepełnosprawni dorośli - członkowie stowarzyszenia „Mogę wszystko” przeprowadzili konkurs strzelania z łuku do celu.

Dyrektor ZSzOI serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawnego przebiegu Dni Integracji:
Anna Grabowska – Dyrektor Fundacji „Promyk Słońca”,
Małgorzata Gębicka – Zdanewicz – z Fundacji „Promyk Słońca”,
Jerzy Karmiński – Prezes Stowarzyszenia „Motyl”,
Piotr Nowicki - Prezes Stowarzyszenia „Mogę wszystko”,
Natalia Świrydczuk – pedagog specjalny Publicznego Gimnazjum Specjalnego w Wałbrzychu i Międzyszkolny Zespół Teatralno-Muzyczny „ABC”,
Nauczyciele i pracownicy obsługi Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu zaangażowani w przygotowanie i realizację przedsięwzięcia.

oprac. UW

Dni Integracji były organizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze środków PFRON.