W wirtualnym świecie mali autyści mogą się uspołeczniać

Autystyczne dzieci mogą uczyć się zachowań społecznych dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości - informuje serwis "Eurek Alert".

W ramach badań finansowanych przez Economic and Social Research Council (ESRC) naukowcy z Echoes Project opracowali interaktywne środowisko Echoes, wykorzystujące wielodotykowe ekrany. Wirtualne postacie mogą reagować na działania dzieci w czasie rzeczywistym. Podczas sesji w wirtualnym środowisku dzieci ze szkoły podstawowej eksperymentują z różnymi zachowaniami, co pozwala naukowcom porównywać ich reakcje z obserwowanymi w rzeczywistych sytuacjach scenariuszami.

Jak twierdzi kierująca projektem dr Kaska Porayska-Pomsta, dzięki wirtualnemu środowisku dzieci mogłyby zwiększyć swój potencjał, osiągając więcej niż mogliby się spodziewać nawet dobrze znający je nauczyciele. Poza tym, obserwując dziecko podczas wirtualnych interakcji można zauważyć zachowania trudne lub niemożliwe od zobaczenia w codziennym życiu.

Jak się okazało, niektóre dzieci demonstrowały w wirtualnym otoczeniu lepszą jakość interakcji z innymi osobami, a także lepiej radziły sobie z własnym zachowaniem - na przykład podążając za wzrokiem wirtualnej postaci lub śledząc jej ruchy. W przypadku komputerowych postaci popełniane błędy nie wiążą się z prawdziwym ryzykiem, co pozwala dziecku na bezpieczne wypróbowanie różnych strategii postępowania – uważają naukowcy.

oprac. DA
PAP - Nauka w Polsce