Na wiedzę zawsze jest pora

"Naukowa piaskownica" dla dzieci, "Uniwersytet Babci i Dziadka" czy "Maraton jądrowy" - to niektóre elementy projektu edukacyjnego "Na wiedzę zawsze jest PoRa", realizowanego m.in. przez Wydział Fizyki i Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego inauguracja odbędzie się 15 października, a zapisy na warsztaty rozpoczną się 17 października.

Jak poinformował Wydział Fizyki UW, rozpoczynający się projekt pod wieloma względami jest wyjątkowy.

- Chcemy praktycznym działaniem i pracą u podstaw uhonorować Marię Skłodowską-Curie. Będziemy podążać drogą jej odkryć naukowych i będziemy brać przykład z jej talentów popularyzatorskich. Nasze działania chcemy skierować do bardzo różnorodnych grup wiekowych odbiorców, gdyż jesteśmy przekonani, że nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by coś poznać, zobaczyć, zrozumieć, a potem swymi zdobyczami intelektualnymi dzielić się z innymi.

Dla uczestników projektu zaplanowano np. "Naukową piaskownicę", czyli zajęcia warsztatowe z fizyki i chemii dla dzieci w wieku 5 - 10 lat i ich rodziców oraz wtorkowe spotkania z chemią w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie dla gimnazjalistów. Młodzież powyżej 15. roku życia będzie mogła wziąć udział w warsztatach "Promieniowanie jonizujące wokół nas", a wszyscy zainteresowani - bez względu na wiek - będą mogli wysłuchać wykładów popularnonaukowych, pokazujących dzisiejszy stan dziedzictwa Marii Skłodowskiej-Curie. Elementem projektu będą także konferencja dla nauczycieli chemii i fizyki, która odbędzie się 9 grudnia, zaś 2 grudnia w Starej Bibliotece UW na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się "Maraton jądrowy", czyli cykl wykładów i pokazów.

W projekcie uwzględniono również osoby starsze, które będą mogły skorzystać z zajęć "Uniwersytetu Babci i Dziadka". Ten cykl warsztatów dla seniorów, ma im pokazać, jak można bawić się z wnukami w proste domowe eksperymentowanie i jak odpowiadać na podstępne pytanie: "A dlaczego?".

Wiele spośród działań projektu powierzonych zostanie ludziom młodym, także studentom, wyłonionym w drodze konkursu na najciekawsze propozycje warsztatowe.
- Wzorując się na najlepszych instytucjach badawczych na świecie planujemy także przygotować materiały dydaktyczne dla szkół. Może dzięki nim szkolne gazetki ścienne przestaną straszyć kartonowymi kwiatami i przypadkowymi zdjęciami z internetu - napisano w komunikacie.

Projekt zainaugurował wykład prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego na temat patronki projektu, Marii Skłodowskiej-Curie.

- Mogło by się wydawać, że na temat tej wspaniałej postaci wszystko zostało już powiedziane. A jednak! Profesor Wróblewski za każdym razem, gdy wygłasza wykład na wybrany temat, potrafi zadziwić i zaskoczyć najbardziej wymagających i najlepiej przygotowanych słuchaczy" - zapewniają przedstawiciel FUW.

Uczestnictwo we wszystkich imprezach jest bezpłatne. Zapisy na imprezy o limitowanej liczbie miejsc rozpoczęły się w poniedziałek 17 października za pośrednictwem strony internetowej www.pora.edu.pl

oprac. DA
PAP - Nauka w Polsce