Gra komputerowa stymuluje rozwój autystycznych dzieci

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Porto wynalazł grę komputerową, która skutecznie stymuluje rozwój autystycznych dzieci i zapewnia im lepszy kontakt z otoczeniem. 

Nowa gra komputerowa, o nazwie "Life is Game", bazuje na mimice ludzkiej twarzy. Autystyczne dziecko przechodząc poprzez poszczególne etapy zabawy zapoznaje się z emocjami wyrażanymi przez oblicze widoczne na ekranie komputera. Dzięki wirtualnej twarzy, chorzy łatwiej mogą rozpoznać stany radości i smutku. Przy pomocy przylegającego do komputera wskaźnika, autystyczne dziecko może rysować na monitorze ekspresje twarzy, podnosić powieki czy uruchamiać mimikę licznych wirtualnych postaci, wśród których są zarówno ludzie, zwierzęta, jak też zabawki.

Jak zapewnili dziennik "Publico" wynalazcy gry, "Life is Game" znacznie ułatwia otwarcie autystycznego dziecka na otaczające je osoby. Projekt portugalskich uczonych rozwijany będzie do 2013 r. W okresie tym, badacze przeprowadzą szereg dodatkowych badań na oddziaływanie gry zarówno na autystycznych maluchów, jak i na zdrowe dzieci.

- Pierwowzór komputerowej zabawy będzie stale ulepszany we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu w Teksasie oraz z firmą Microsoft. W najbliższych miesiącach przygotujemy jej kolejne wersje, które będą jeszcze skuteczniej oddziaływać na rozwój autystycznych dzieci - poinformowali badacze z Porto.

Autyzm dziecięcy to całościowe zaburzenie rozwoju, charakteryzujące się problemami z komunikacją uczuć, utrudnionymi związkami społecznymi, a także kłopotami z integracją wrażeń zmysłowych dziecka.

oprac. DA
źródło: PAP - Nauka w Polsce, Marcin Zatyka