Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu zaprasza

Trwa rekrutacja na Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu. Dzieci z roczników 1998-2003 będą mogły zgłębiać m.in. tajemnice apiologii - nauki o pszczołach, teatrologii, budownictwa, fizyki, astronomii czy filozofii. Wykład inauguracyjny pt. "Kto w ulu tańczy walca?" wygłosi 17 września dr hab. Adam Roman z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Grono uczelni, z którymi współpracuje wrocławski UD, powiększyło się w tym roku o Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dla dzieci z roczników 2002-2003 są jeszcze miejsca na kierunku "Inspiracje." Dzieci urodzone w latach 2000-2001 mogą podjąć naukę na kierunku "Tematy", a dla młodzieży z roczników 1998-1999 opracowano program studiów kierunku "Mistrz i uczeń". Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony internetowej: http://www.uniwersytetdzieci.pl/uds/signup

Jak przekonują organizatorzy zajęć w ramach projektu Fundacji PAIDEIA, dzieci znajdą sporo okazji do rozwijania swoich talentów w dziedzinie sztuki w czasie zajęć z rzeźbiarstwa, luksografii, architektury wnętrz oraz gry aktorskiej, a także do odkrywania pasji naukowych podczas zajęć z chemii, fizyki, informatyki, ornitologii, kartografii, logiki oraz medycyny. Również rodzice będą mogli wziąć udział w specjalnie do nich kierowanych wykładach.

Studenci kierunku "Odkrywanie" swoją przygodę z Uniwersytetem Dzieci rozpoczną od wykładu z apidologii, podczas którego zobaczą i usłyszą, jak pszczoły porozumiewają się między sobą oraz dowiedzą się, kto sprząta w ulu. Poznają także różnice między robotnicą a trutniem.

W ramach warsztatów odwiedzą pracownie na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spotkanie z bogactwem świata dźwięków zapewnią im warsztaty z logopedii. W Instytucie Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego poznają małe przeżuwacze.

Na kierunku "Inspiracje" zajęcia rozpoczną się wykładem z fizyki. Dzieci dowiedzą się, czym jest perpetuum mobile oraz dlaczego do dziś nie było możliwe jego skonstruowanie. Warsztaty będą okazją do zgłębienia tajemnic kilku dziedzin nauk przyrodniczych, takich jak chemia, fitoterapia i ornitologia. Uczniowie spróbują stworzyć własny kosmetyk w oparciu o poznane substancje i reakcje chemiczne, a w czasie warsztatów na Uniwersytecie Przyrodniczym zbadać pod owoskopem głębokość komory powietrznej jaja.

Wykład z astronomii pt. "Kto i kiedy robił porządki we wszechświecie?" będzie dla studentów kierunku "Tematy" okazją do podążenia tropem badaczy wszechświata. Prof. dr hab. Paweł Rudawy wyjaśni, dlaczego Mikołaj Kopernik wciąż jest obecny nie tylko w światowej nauce, ale i życiu codziennym.

W czasie kolejnych zajęć z cyklu "Człowiek odkrywa prawa natury" mali studenci usłyszą, co Darwin zawdzięcza ekonomii oraz gołębiom. Zastanowią się, czy Einstein podróżował z GPS-em. Warsztaty w laboratorium chemicznym będą dla nich okazją do sprawdzenia przydatności tablicy Mendelejewa, a zajęcia z fizyki - do zastanowienia się, czym zasłynął Newton. Ci ze studentów, którzy wezmą udział w warsztatach z architektury, będą poznawać odkrycia i geniusz Leonarda da Vinci.

W semestrze jesiennym studenci kierunku "Mistrz i Uczeń" spotkają się m.in. z filozofem, a zarazem dyrektorem Biura Wro2016, prof. Adamem Chmielewskim, a także z uczestnikiem "długiego marszu" czyli ekspedycji "LongWalk" dziennikarzem Tomaszem Grzywaczewskim. Wybiorą ponadto seminaria tematyczne - humanistyczne (dziennikarstwo i nowe media; wzornictwo przemysłowe), przyrodnicze (farmacja, chemia, fizjologia) lub politechniczne (informatyka i grafika komputerowa 3D, robotyka). Nowością w tym roku akademickim będzie przygotowany na koniec semestru przez uczestników każdej specjalizacji pokaz podsumowujący ich pracę na seminariach.

oprac.DA
źródło: PAP - Nauka w Polsce