Wrocław – miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym

Prowadzisz we Wrocławiu kawiarnię czy restaurację? Jesteś właścicielem sali zabaw? Organizujesz kursy tańca? Otwórz drzwi dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. One także – tak jak ich rówieśnicy - chciałyby pójść na lody z dziadkami i obejrzeć film w prawdziwym kinie. Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie Fundacji „Promyk Słońca” - „Wrocław – miasto przyjazne dzieciom niepełnosprawnym”.

Zapraszamy do udziału w projekcie Fundacji „Promyk Słońca” - „Wrocław – miejsca przyjazne dzieciom niepełnosprawnym”. Jeżeli prowadzisz we Wrocławiu kawiarnię lub restaurację, kino lub klub sportowy – wypełnij formularz i zaproś dzieci i ich rodziców do odwiedzenia i skorzystania z Twojej oferty.

Zgłoszenia będą przyjmowane w 4 kategoriach:

  • Kulturalne (np. kino, teatr, muzeum itp.)
  • Sportowe (np. basen, sala zabaw itp.)
  • Gastronomiczne (np. kawiarnia, restauracja)
  • Inne

Najciekawsze i najlepiej dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych miejsca Fundacja „Promyk Słońca” nagrodzi specjalnymi dyplomami uznania oraz artykułami opisującymi zgłoszone miejsce, który zostaną opublikowane na portalu PomagamyDzieciom.info.

W trakcie trwania projektu na stronie PomagamyDzieciom.info będą publikowane ponadto artykuły dotyczące uniwersalnego projektowania, dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, sposobów pozyskiwania środków na modyfikacje dotychczas niedostosowanych miejsc oraz przykłady dobrych, przyjaznych dla dzieci niepełnosprawnych rozwiązań.

Bariery architektoniczne, bariery w naszych głowach

Dzieci niepełnosprawne doświadczają często izolacji społecznej, której przyczyną są bariery . Bariery zarówno mentalne, wywodzące się ze stereotypu niepełnosprawnego dziecka – chorego, zamkniętego w czterech ścianach, jak i bariery architektoniczne i komunikacyjne, które w praktyce mogą utrudniać dzieciom niepełnosprawnym korzystanie z przestrzeni publicznej. Problem izolacji społecznej dotyka również ich rodziców. Większość czasu poza pracą zawodową poświęcają żmudnej rehabilitacji swoich dzieci i rzadko uczestniczą w życiu kulturalnym i rekreacyjnym Wrocławia.

- Zależy nam na tym, aby kwestie związane z potrzebami osób niepełnosprawnych były dostrzegane codziennie, abyśmy pamiętali, że niepełnosprawni stanowią naszą część – podkreślał wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj na zeszłorocznej konferencji z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. – Opowiem, co chciałbym, aby się zmieniło. 20 lat temu miałem gości z Norwegii. Wieczorem, po całym dniu zwiedzania, jeden z nich mówi do mnie: „zauważyłem, że u was jest mało niepełnosprawnych…”. Wtedy dotarło do mnie, dlaczego tak się dzieje. U nas po prostu niepełnosprawnych nie było widać, oni siedzieli w domu. Chodzi o to, aby pokonać bariery, które stoją na przeszkodzie temu, aby niepełnosprawni wychodzili z domu, i to nie tylko o bariery architektoniczne, także te w naszych głowach.

Wszystkie dzieci – także niepełnosprawne – mają prawo do aktywności i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Problem niepełnosprawności w rodzinie często sprzyja jej izolacji, wyobcowaniu i ograniczeniu aktywności do pracy zawodowej i czasochłonnej opieki i rehabilitacji dziecka. Jest to często powodem spychania rodzin dzieci niepełnosprawnych na margines życia społecznego oraz utrwalaniu stereotypu dzieci z deficytami jako „innych” - gorszych, słabszych, biernych i pozbawionych zainteresowań.

Możemy to zmienić, promując i tworząc miejsca przyjazne dzieciom niepełnosprawnym i imprezy i wydarzenia, w których mogą uczestniczyć i bawić się z rówieśnikami. We Wrocławiu – mieście spotkań.

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Wrocław ze środków PFRON