Mózg niemowlęcia jest szczególnie wyczulony na ludzki głos i emocje

Mózgi niemowląt silnie aktywizują się podczas odbioru ludzkich głosów i emocji – informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma „Current Biology”.

Naukowcy przebadali reakcje mózgu śpiących dzieci na różne dźwięki. Wyniki doświadczenia wskazały, że płat skroniowy kory mózgu niemowląt silniej aktywizuje się na dźwięki odgłosów wydawanych przez ludzi (rozmowa, kaszel) niż innych odgłosów – np. wydawanych przez zabawki. Natomiast inny obszar mózgu niemowląt w szczególny sposób odbiera dźwięki towarzyszące smutnym emocjom.


Naukowcy podkreślają, że z ich badań wynika, iż kora mózgowa niemowląt jest najprawdopodobniej bardziej dojrzała, niż podejrzewano. Wyspecjalizowane obszary do odbioru ludzkich dźwięków istniejące w mózgu niemowląt stanowią pierwszy krok do interakcji i nauki języka przez dziecko.


Kolejnym krokiem badaczy ma być porównanie zachowania mózgu zdrowych dzieci i tych, u których dochodzi do zaburzeń w interakcjach społecznych – między innymi chorych na autyzm czy schizofrenię.

Opracowała: DWZ

Źródło: PAP