Nowa metoda wytwarzania naczyń krwionośnych

Tak zwane bypasy, czyli pomosty aortalno-wieńcowe, pozwalają ominąć zwężone tętnice wieńcowe. Zwykle wykonuje się je poprzez wszczepienie naczyń krwionośnych z innych części ciała. Stan zdrowia pacjenta jednak nie zawsze na to pozwala – stąd próby sztucznego wytwarzania odpowiednich naczyń. 
Według doniesień „Science Translational Medicine”, wytwarzane na zapas naczynia krwionośne można przechowywać w chłodni przez rok i zastosować przy operacjach serca. Badania przeprowadzono na razie na psach i pawianach.
Stosowane obecnie metody hodowania naczyń krwionośnych z własnych komórek pacjenta są jednak czasochłonne. Ich uzyskanie trwa wiele miesięcy.
Specjaliści z firmy Humacyte, Brody School of Medicine oraz Duke University wykorzystali szablon w kształcie rurki, który obsadzili komórkami mięśni gładkich. Komórki rosnąc wytworzyły własne rusztowanie z kolagenu, a szablon został zniszczony. Następnie naukowcy pozbyli się komórek mięśniowych, niszcząc je detergentem. Powstała kolagenowa rurka to gotowa proteza naczynia, która nie wywołuje reakcji odrzucenia przez układ odpornościowy.
Takie rurki – po roku przechowywania – wszczepiano pawianom. W czasie trwającej pół roku obserwacji sprawowały się znakomicie, przepływ krwi był prawidłowy.
Jeśli nowe protezy naczyń równie dobrze sprawdza się u ludzi, leczenie choroby wieńcowej może się stać dużo łatwiejsze. Być może w podobny sposób da się produkować także więzadła, skórę czy chrząstkę. Badania zaplanowano na rok 2012.

Źródło: PAP
oprac. DA