Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony 16 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Na świecie żyje ponad 650 mln osób z różnego rodzaju dysfunkcjami i niepełnosprawnościami. Szacuje się, że stanowią oni ok. 10 procent społeczeństwa. W Polsce osoby niepełnosprawne stanowią ok. 14 procent mieszkańców.

Liczba niepełnosprawnych na Dolnym Śląsku oceniana jest na ok. 430 tysięcy. Są to dane szacunkowe, bowiem nie wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zgłosiły się do organów orzekających. Wszyscy oni mają prawo do jak najpełniejszej realizacji w życiu społecznym i zawodowym.

Szacuje się, że zaledwie co szósty niepełnosprawny w Polsce jest aktywny zawodowo. Problemem jest nie tylko rezerwa pracodawców wobec zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością, ale także bariery architektoniczne i komunikacyjne.

Wrocław bez barier

Pod hasłem „Wrocław bez barier – Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych”, 3 grudnia odbyła się we Wrocławiu konferencja zorganizowana przez Urząd miejski Wrocławia. Miała ona na celu przede wszystkim uświadomienie o potrzebach osób niepełnosprawnych, a także przybliżenie działań gminy i organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, aby Wrocław był bez barier, dlatego zapraszamy do działania przedstawicieli innych urzędów oraz organizacji pozarządowych, codziennie pracujących na rzecz niepełnosprawnych, chcemy, aby osoby niepełnosprawne włączały się we wszystkie nurty życia w naszym mieście – mówił Bartłomiej Skrzyński, miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych.

- Dziś jest święto, ale zależy nam na tym, aby kwestie związane z potrzebami osób niepełnosprawnych były dostrzegane codziennie, abyśmy pamiętali, że niepełnosprawni stanowią naszą część – podkreślał wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. – Opowiem, co chciałbym, aby się zmieniło. 20 lat temu miałem gości z Norwegii. Wieczorem, po całym dniu zwiedzania, jeden z nich mówi do mnie: „zauważyłem, że u was jest mało niepełnosprawnych…”. Wtedy dotarło do mnie, dlaczego tak się dzieje. U nas po prostu niepełnosprawnych nie było widać, oni siedzieli w domu. Chodzi o to, aby pokonać bariery, które stoją na przeszkodzie temu, aby niepełnosprawni wychodzili z domu, i to nie tylko o bariery architektoniczne, także te w naszych głowach. 

Podczas konferencji zostały wręczone certyfikaty „Wrocław bez barier”, które otrzymali autorzy ciekawych inicjatyw przełamujących bariery w 2010 r. 

W 2010 r. otrzymały je organizacje i osoby, które swoimi działaniami przyczyniają się do lepszego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością. Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości” otrzymało nagrodę w kategorii promocji na rzecz równego dostępu do edukacji. Dzięki stworzonej ich staraniem pracowni komputerowej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, dla osób niewidomych i niedowidzących stało się możliwe studiowanie kierunków technicznych. Stowarzyszenie zajmuje się również tłumaczeniem na język Braille’a podręczników akademickich, w tym m.in. przeznaczonych do nauki matematyki.
Wyróżnienie otrzymało również Biuro Literackie, za szeroką ofertę adresowaną do różnych grup społecznych, oraz Stanisław Kośnik, twórca wrocławskiego roweru integracyjnego. Pojazd ten służy integracji wrocławian. Dzięki miejscom o napędzie nożnym i ręcznym umożliwia wspólną wycieczkę osobom zdrowym i niepełnosprawnym. Kolejny certyfikat otrzymał Aleksander Łukomski, inicjator pojawienia się we Wrocławiu liniowej taksówki London Cab, ze specjalnym podjazdem, dzięki któremu mogą nimi jeździć osoby na wózkach inwalidzkich.

 

Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia, wręcza certyfikat „Wrocław bez barier” Arielowi Fecykowi, wiceprezesowi Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości

opracowała Dagmara Adwentowska