Wybierz sekcję
Akty prawne i rozporządzeniaPrawa dziecka niepełnosprawnegoOrzekanie o niepełnosprawności
» Informacje ogólne» Procedura orzekania o niepełnosprawności dziecka» Postępowanie odwoławcze» Legitymacja osoby niepełnosprawnej» Symbole używane w orzeczeniach o niepełnosprawności» Wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności
Ulgi i uprawnieniaZasiłki i świadczeniaDofinansowaniaInformacje ogólne
W przypadku dziecka niepełnosprawnego, do ukończenia przez nie 16 roku życia wydawane jest orzeczenie o niepełnosprawności, natomiast po ukończeniu 16 roku życia - orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lekki, umiarkowany, znaczny).
Niepełnosprawność u dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.
Dzieci do lat 16 zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeśli:
- mają naruszoną sprawności fizyczną lub psychiczną,
- przewidywany czas trwania naruszenia sprawności przekracza 12 miesięcy,
- naruszenie sprawności spowodowane jest wadą wrodzoną, długotrwałą chorobą lub naruszeniem organizmu i wymaga zapewnienia dziecku całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Ważne jest, że warunki te powinny być spełnione łącznie.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst ustawy)
- rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst rozporządzenia)
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16. roku życia (tekst rozporządzenia)
opracowała Dominika Żol
Warto poczytać
Centrum Wolontariatu »Czytelnia »Dziecko niepełnosprawne w szkole i przedszkolu ogólnodostępnym »Miejsca przyjazne dzieciom »Mam Prawo! »Programy i dofinansowanie »"Na jednym wózku" - kampania społeczna na rzecz rodzin dzieci niepełnosprawnych pod honorowym patronatem Pani Anny Komorowskiej »Duże sprawy w małych głowach »